България е на трето място в Източна Европа по аборти след Русия и Украйна. Това каза д-р Таня Андреева на пресконференция по повод Световния ден на контрацепцията в Акушеро-гинекологичната болница "Шейново", предаде Агенция "Фокус".
Всяка година в света има около 185 милиона нежелани бременности. Между 30 млн. и 50 млн. от тях завършват с аборти - легални и нелегални. Всеки ден в света се регистрират по около 200 смъртни случая на родилки.
В България 20% от бременностите са планирани, а в страните от ЕС този дял е около 60-70%. Едва 6% от българските се доверяват на контрацептивните таблетки.
България е сред държавите с най-висок брой аборти. У нас се регистрират около 37 000 аборта на година. Ражданията са около 75 000 на година, което означава, че 1/3 от всички бременности завършват с аборт.
Статистиката обаче сочи още, че от 2000 г. абортите у нас намаляват с всяка изминалата година в сравнение с ражданията, които се увеличават.
Д-р Андреева обясни, че абортите са една от причините за стерилитет. В България 250 000 двойки са с този проблем, но той не е настъпил само вследствие на лошо познание на сексуалния живот и прекъсване на бременностите.
През миналата година в "Шейново" са извършени 620 раждания, по-големият процент от които са при жени над 20-годишна възраст.
В следващото десетилетие около 50-60 млн. млади хора ще достигнат репродуктивна възраст и е важно да им се говори, че семейното планиране е важно за тях. "Абортът не е контрацептивен метод", заяви д-р Андреева.
Според д-р Румен Велев, акушер-гинеколог, младото поколение в България е припознало в презерватива сериозно средство за предпазване от бременност и половопредавани болести, включително СПИН и папилома вируса. По думите му това дава надежда, че скоро ще се постигне напредък в превенцията срещу рака на шийката на матката. Той допълни, че съвременните хапчета "анти бебе" почти не водят до депресивни симптоми и процентът на странични ефекти е минимален, твърдят лекарите. Хапчетата за спешна контрацепция, които целят да предпазят от нежелана бременност след полов акт, могат да се ползват най-много веднъж месечно. Те не са толкова сигурни и след употреба се получават неблагоприятни ефекти.
Днес в АГ-болница "Шейново" беше открит кабинет за сексуално и репродуктивно здраве. Първият месец консултациите ще бъдат безплатни, съобщи БГНЕС. В кабинета могат да дойдат момичета и жени, които да се консултират със специалисти кой е най-добрият контрацептив за тях, да се посъветват с психолог за евентуални проблеми. "В съвременния свят все повече родители водят дъщерите си за консултация при сексолог и гинеколог", каза доц. Милко Сираков, зам. директор по лечебната част на АГ болница "Шейново".
Световният ден на контрацепцията се отбелязва всяка година на 26 септември. Тази година мотото на кампанията е "Твоят живот, твоят глас - Говори за контрацепцията". Целта на кампанията е да насърчи младите хора да говорят за секс и възможностите за предпазване от нежелана бременност и полово-преносими инфекции. Да търсят помощта на специалист или близък до тях човек, на който могат да се доверят. Във всички страни по света се организират различни по вид дейности, с които се показва отговорността им към нуждата от увеличаването на знанията за предпазването от нежелана бременност и репродуктивното здраве.