България и Русия потвърдиха ангажиментите си към реализацията на общите енергийни проекти. Това съобщи в Москва министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков след срещите си с руския си колега Сергей Шматко и руския вицепремиер и ръководител на апарат на правителството на Русия Сергей Собянин.
Министър Трайков съобщи:
По повод „Южен поток" господин Шматко ме информира за разговорите в Милано. Там е станало ясно, че вече има решение и започват геолого-проучвателни работи в турската част от Черно море. Разбира се, това решение по никакъв начин не засяга ролята на България в проекта.
Говорихме и за АЕЦ „Белене". Работата по изготвяне на финансова концепция и структура на проекта продължава. За България проектът е не само политически. По-важна е финансовата част. След изясняване на дела, който България и RWE ще запазят в проекта, ще бъдат поканени нови инвеститори. Обсъждана е възможността за участие на френски, италиански и руски компании.
По отношение на „Бургас - Александруполис" поискахме още веднъж да се запознаем с проекта, който предвижда прокопаването на канал и разширяването на пристанището, а не с плаващи буйове. Трябва да получим тази информация. Тогава още веднъж ще прегледаме къде стоим от всички гледни точки, включително и екологични, коментира министър Трайков.
България ще се запознае подробно с изпратената от руската страна информация за ефекта от увеличаване на капацитета на "Южен поток". Вицепремиерът Собянин е потвърдил намерението за удвояване на обемите транзитиран газ с промяна в технико-икономическите параметри на газопровода.
Преговорите с турската страна са свързани с един от вариантите за трасе на тръбата през Черно море. Даването от страна на Турция на разрешение за геоложки проучвания в нейни териториални води означава, че строителството на "Южен поток" може да започне през 2010 година, стана ясно още днес. Това информира пресцентърът на Министерството на икономиката, туризма и енергетиката (МИЕТ).
Темата за появилите се тези дни спекулации в руски медии за възможността "Южен поток" да заобиколи България, изобщо не е била повдигана по време на разговора между двамата енергийни министри.
Позицията на Русия по проекта "Бургас - Александруполис" е непроменена, заяви Шматко в коментар за разговорите с Турция по проекта "Самсун - Джейхан". Той добави, че двата петролопровода са конкурентни и този, който бъде изграден пръв и докаже по-добри търговски условия, ще получи по-големи шансове за запълване на капацитета.
Приоритет за страната е не само намирането на средства за реализация на АЕЦ "Белене", а условията, при които ще бъдат привлечени ресурсите. Кредитно финансиране с държавна гаранция не е сред обсъжданите варианти. Руски компании ще бъдат поканени да участват наравно с други заинтересовани компании като инвеститори в проекта, стана ясно още днес.
Според информация на БНТ е възможно България да се раздели с около 80% от АЕЦ "Белене". Решението в тази връзка ще бъде взето, след като немският концерн RWE реши дали ще участва в проекта.
В рамките на посещението на министър Трайков е бил обсъден въпросът за нов договор за доставка на газ от Русия за България. Идеята за нов газов договор, който да замени този с "Овергаз", е на българската страна. София настоява този контракт да не се обвързва с "Южен поток".
Преговори за нов възможен газов договор ще се водят другата седмица, когато в София ще пристигнат представители на "Газпром".