Над 17% ръст на продажбите на вино за 9-те месеца на 2012 година в сравнение със същия период на миналата година, отчита Изпълнителната агенция по лозата и виното. Това каза за радио "Фокус” директорът на агенцията инж. Красимир Коев.
Последните 3 седмици се наблюдава бум на българско вино за Китай, Виетнам, Япония и то на високи цени. Запазват се и традиционните пазари, където има ръст на износа за чешкия, руския, румънския и полския пазар
"На фона на световната финансова и икономическа криза, секторът винопроизводство и лозарство стои сравнително добре. Създават се нови лозови масиви с европейски средства, в процес на изграждане са над 10 винарски предприятия в България, които още началото на 2013 година може би ще бъдат готови за експлоатация. Имаме над 12 предприятия, които са използвали европейски средства за модернизация и разширяване на своя капацитет. Секторът стои стабилно в тази криза”, обясни Коев.
Проблем за страната ни досега е бил фактът, че имаме хубава продукция, която не е разпознаваема по света. В този аспект вече се работи по проекти за промотираме на българските продукти, за да бъдат оценени нашите вина и изкупени на по-високи цени.
Преди Коледно-новогодишните празници търсенето на вино е повишено, допълни инж. Красимир Коев и уточни, че в тази връзка е завишен и контролът на агенцията. Той призова гражданите да не се подвеждат от ниски цени на предлаганите извън търговската мрежа продукти, които са с неясен произход и качество.
За периода 16 октомври – 20 декември 2012г. Държавен фонд „Земеделие” е изплатил финансова помощ в размер на 4 305 111 лв. по мерките на „Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор 2008/2009 - 2013/2014”.
По мярка „Преструктуриране и конверсия на винени лозя” са изплатени средства в размер на 4 217 989 лв, което е 9,94% от предвидения бюджет. Финансова помощ по мярка „Застраховане на реколта” е в размер на 87 121 лв, или 1,88% от предвидения за мярката бюджет. Това стана ясно от информацията на ДФ "Земеделие".