България има огромен потенциал за развитие на биотуризъм

09.05.2014 | 15:50
по статията работи: Мария Стоянова
До 2030 г. ще се обръща специално вимание на всички форми на алтернативния туризъм, заяви Бранимир Ботев
България има огромен потенциал за развитие на биотуризъм

Страната ни има огромен потенциал от природни ресурси и дадености, които могат да ускорят развитието на всички форми на алтернативния и специализирания туризъм. В над 70 на сто от територията на страната ни може да се произвеждат биохрани, наши биовина вече няколко години печелят първи награди в Европа.

Това заяви заместник-министърът на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев пред участниците в международна конференция “Храната и природата в България в полза на зеления устойчив бизнес”. Дискусията се организира в рамките на петия фестивал-изложение „Зелени дни“ в София и е с подкрепата на посланика на Франция у нас Н. Пр. Ксавие Лапер дьо Кабан.

Той подчерта, че България има възможности да се насочи именно към развитието на алтернативния туризъм, който да съответства на европейските и световните изисквания за опазване на природата, без това да спъва икономическите проекти и инвестиционните намерения.

Ботев обърна внимание, че в подготвената от МИЕ Стратегия за устойчиво развитие на туризма в България до 2030 г. е отделено специално място за всички форми на алтернативния туризъм – еко-, селски, балнео-, СПА, етно-, био-, гурме, винен и други. По думите му те могат успешно да изведат на преден план богатите природни дадености на страната ни, за да ги превърнат в конкурентен продукт на международните пазари.

Заместник-министърът обясни също, че идеята за „Зелена звезда“, която да получават българските хотели и ресторанти, които предлагат природно чиста храна от свежи биопродукти, вече е набрала скорост сред бизнеса и по нея има пълно разбиране от агенцията по безопасност на храните.

„Надяваме се скоро този факт да стане и нормативен, след като бъде приета и наредбата за категоризация на туристическите обекти“, каза още той. Според него това би бил първият мост между хората, създаващи биопродукти и биохрани, и отговорния туризъм, който ще стане витрина за тези производители.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...