Според данните от международно проучванe, проведено от Тек Експъртс, значителен брой жени обмислят да напуснат ИТ сектора поради несправедливо възнаграждение и полови предразсъдъци.
В България, около една на всеки пет жени (19.3%) е на път да се откаже от ИТ кариерата си заради по-ниско заплащане спрямо това, което мъжете в сектора получават. Позитивен факт е, че този процент е най-нисък в сравнение с останалите държави, участвали в проучването, а това означава, че ИТ индустрията в България полага усилия да елиминира проблема и тези усилия не остават напразни.
Процентът на жените, които обмислят да напуснат ИТ индустрията поради същата причина в Нигерия е подобен (20.3%), докато в останалите държави участвали в проучването той е значително по-висок. Във Виетнам например всяка четвърта жена (26.5%) е обмисляла такова решение, в САЩ – всяка трета (31%), а в Коста Рика близо половината (43%) от жените в ИТ обмислят промяна в кариерния път, като биха потърсили реализация извън ИТ индустрията.
С цел да повиши информираността за предизвикателствата пред жените в ИТ индустрията, както и да инициира обществен диалог по темата за приобщаването и равните възможности, Тек Експъртс публикува бяла книга „Постигане на баланс между половете: възгледи от цялата ИТ индустрия”. Тя се базира на резултатите от проучване, проведено сред 2000 жени, заети в ИТ сектора в България, Виетнам, Коста Рика, Нигерия и САЩ – пет от държавите, където компанията за изнесена софтуерна и техническа поддръжка оперира.