"Сигурността и енергийната диверсификация са от решаващо значение за развитие на икономиката и за постигане на устойчиво развитие в дългосрочен план". Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков на кръгла маса "Енергийна диверсификация и енергийна сигурност", цитиран от Агенция "Фокус".
Трайков заяви, че българската енергийна стратегия е в процес на разработване и очерта заложените цели в съответствие с изискванията на ЕС.
Необходимо е да доразвием съществуващия пазарен модел по отношение на електроенергията и в ускорени срокове да приключим избора на модел за енергийна борса.
Основно предизвикателство на газовия пазар е по-широка по мащаб мрежа за разпределение на природен газ на територията на страната.
Изграждането на междусистемни газови връзки с Румъния и Гърция, разширяване на газохранилището в Чирен и изграждане на второ газохранилище, остават национални мерки, каза енергийният министър.
Във връзка с повишаване на енергийната ефективност у нас министърът препоръча средствата за енергоефективни мерки да бъдат по-достъпни и евтини, а не да се пристъпва към повишаване цената на електричеството. По-рано пред участниците в кръглата маса, посветена на енергийната сигурност, той заяви, че ниските цени на тока не стимулират енергоспестяването.
В условията на икономическа криза е налице спад на потреблението, но след изхода от нея можем да очакваме ръст, което поставя въпроса за наличната инфраструктура, смята Трайков. Той заяви, че проектът за газопровод "Набуко" е приоритетен за ЕС и за България, тъй като с него се осигурява диверсификация. "Южен поток" е в начален етап, но основното е, че трябва да се изгражда на проектен принцип.
За да има енергийна сигурност, е необходима налична енергия в достатъчни количества и в момент, когато ни трябва, коментира Трайков. По думите му, "колкото по-голям е компонентът на местните източници, толкова по-голяма е сигурността. Но тъй като те са ограничени, колкото по-малка е общата консумация, толкова по-голям би бил компонентът на местните", каза министърът.
Трайков посочи, че по отношение на АЕЦ "Белене" вече е изговорено много и причината за това е, че начинът за реализирането му до момента не дава гаранции за икономическата му целесъобразност.
"България не е искала заем от Русия за строежа на АЕЦ "Белене", съобщи пред журналисти в парламента министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, цитиран от БТА. Припомняме ви, вицепремиерът и министър на финансите на Русия Алексей Кудрин заяви пред журналисти в Истанбул, че неговото правителство ще разгледа въпроса за отпускане на кредит от 3.8 милиарда евро на България за строителството на централата. В момента Русия е поискала техническо-икономическа обосновка за изграждането на проекта и условията за предоставяне на кредита, като настоява за участието на руски компании в строежа.
В отговор на въпрос колко и кои са желаещите да купят държавния дял в АЕЦ "Белене", министърът заяви, че "може и да са повече от двама".
За "Топлофикация-София" министърът посочи, че вече е започнал процесът по прехвърляне на собствеността на дружеството от държавата към общината. Ако това стане, заемът, който Българският енергиен холдинг отпусна на "Топлофикация-София", остава дължим от дружеството, добави той.
-----------
За акциза на цигарите
Икономическото министерство даде аргументи за това акцизът на цигарите да бъде 64 евро на 1000 къса, заяви Трайков.
По думите на министъра решението за увеличение на акциза на цигарите трябва да се вземе след претегляне на аргументите "за" и "против". На въпрос дали е разговарял с финансовия министър Симеон Дянков по този въпрос и склонен ли е той на отстъпки по въпроса, Трайков заяви, че вариантите се обмислят.