България не е съгласна с намаляването на директните плащания от ЕС

20.10.2011 | 15:55
по статията работи:
"Необходим е справедлив подход за разпределяне на средства между държавите-членки", коментира министър Найденов в Люксембург по повод промените в ОСП за периода 2014-2020 г.
България не е съгласна с намаляването на директните плащания от ЕС

Министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов представи позицията на България относно законодателните предложения за параметрите на Общата селскостопанска политика (ОСП) за периода 2014-2020 г., по време на заседание на ЕС по земеделие и рибарство, което се провежда в Люксембург.

„Справедливото разпределение на подпомагането с директни плащания, както между държавите-членки, така и между фермерите е важен приоритет в започналата реформа на ОСП", каза министърът.

В позицията на България се посочва важността от прилагането на справедлив подход за разпределяне на средства между държавите-членки, което да доведе до премахване на различията между нивата на подкрепа и да бъде създадена еднаква основа за конкуренция.

„Считаме, че е необходимо да се използва всеки възможен инструмент за премахване на несъответствието между тези нива", каза още министър Найденов. В тази връзка той допълни, че намаляването на финансовия пакет за директни плащания на България е неприемливо, защото не съответства на обявения принцип за сближаване на нивата на подпомагане и не отговаря на очакванията на земеделските производители.

Конкретният повод за възражението на Найденов е предложената нова политика за осигуряване на директни плащания за единица площ (първи стълб на ОСП) през програмния период 2014-2020 година само за фермерите, регистрирали обработваемите си площи до 2011 година. Това означава, че фермерите, които започват да се занимават със земеделие след тази година, ще трябва да подпишат договор с друг фермер, който има право на субсидии за 2014 - 2020 г., да кандидатстват заедно и после да си поделят субсидията. На практика излиза, че за да се получават субсидии за земя във времето от 2014 до 2020 година, фермерът трябва да е получил такива субсидии през 2011 година

Според министъра съществен напредък в тази насока е постигането на възможността българските плащания да достигнат пълния размер на националните си тавани още през 2014 година. Това е с две години преди условния срок от 2016 година, предаде пресцентърът на МЗХ.

Позицията на България относно предложението 30% от директните плащания да са насочени към "зелени плащания" е прилагане на този метод в определени рамки от страна на държавите-членки. По този начин специфичните за дадена страна екологични проблеми и нужди ще могат да бъдат представени успешно.

Във връзка с развитието на селските райони важен е фактът, че е предвидена подкрепа за изследвания и въвеждане на иновации в областта на селското стопанство. „Това ще допринесе за подобряване на сътрудничеството между науката и лицата, занимаващи се със земеделие, а оттам и до повишаване на конкурентоспособността на земеделието и жизнеността на фермерите", допълни министър Найденов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 15.04   1715 г. – В Южна Каролина индианците убиват 90 английски заселници, което става повод за започване на войната между англичаните и индианците. 1795 г. – Литва е...