България пое близо 2 млрд. евро нов външен дълг

15.03.2016 | 14:27
по статията работи: econ.bg
И за двата транша водеща позиция имаха инвестиционните фондове и банките
България пое близо 2 млрд. евро нов външен дълг
Снимка: Thinkstock/Guliver

Близо 2 млрд. евро е новият външен дълг, който пое страната ни от международните пазари. Той е разделен в два вида книжа, като стойността на продадените 7-годишни облигации е 1,144 млрд. евро, а емисията се допълва от транш от 12-годишни облигации на обща стойност 850 млн. евро, съобщиха от финансовото министерство.

7-годишните облигации са на цена от 98,192 евро за 100 евро номинал, с доходност 2,156%. Траншът от 12-годишни облигации е пласиран при цена от 98,237 евро за 100 евро номинал при доходност 3,179%.

Водещи мениджъри по сделката бяха BNP Paribas, Citi, JP Morgan и UniCredit.

Основната причина за решението трансакцията да се осъществи в рамките на един ден - 14 март, е възможността да се възползваме от благоприятните пазарни условия в резултат на мерките за количествени улеснения, обявени след заседанието на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) миналия четвъртък, обясниха от финансовото министерство.

От ведомството отбелязват още, че обемът и качеството на поръчките са дали възможност страната ни да постигне максималния комбиниран обем, поставен като цел преди транзакцията.

Окончателните поръчки достигнаха 2,1 млрд. евро, заявени от 195 инвеститора за 7- годишните облигации и 1,5 млрд. евро от 155 инвеститора за 12-годишните облигации. Регистрирано беше търсене от територията на цяла Европа, като най-голям интерес проявиха инвеститорите от България, следвани от тези от Обединеното кралство. И за двата транша водеща позиция имаха инвестиционни фондове и банките.

Трансакцията е най-мащабната сделка в евро за региона на Централна и Източна Европа, Близкия Изток и Африка за тази година до момента и първата емисия на държавен дълг в евро от обявяването на новия пакет от стимулиращи мерки на ЕЦБ от миналата седмица.

Новият дълг ще бъде използван за рефинансиране на стари задължения, покриване на дефицита и евентуално - за ликвиден буфер след оценката на качеството на активите в банковата система. Ако не се наложи държавата да осигурява ликвидна подкрепа, част от новия дълг ще бъде използвано за плащането на голям падеж през януари догодина. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...