България ще вземе решение за участието си в проекта за петролопровода "Бургас-Александруполис", след като проучи какви биха били екологичните последици. Това проучване може да продължи година и половина, заяви във вторник премиерът Бойко Борисов.
След смяната на властта България нееднократно заявяваше за възможността да преразгледа договореностите си с Русия за реализацията на съвместни проекти в областта на енергетиката. В момента Москва и София имат три съвместни големи енергийни проекта - „Бургас-Александруполис", „Южен поток" и АЕЦ „Белене". Всички договорености по тези проекти са подписани с предишното правителство.
Въпреки острите думи по отношение на всички руски енергийни проекти, на пряка критика е подложен единствено "Бургас-Александруполис". Това отбелязва руското издание „Финам", цитирано от Агенция "Фокус".
До момента няма конкретни претенции към "Южен поток" и АЕЦ "Белене". По отношение на "Бургас-Александруплис" обаче има ясни искания и те са свързани с екологията. При това нищо не пречеше на София да постави същите претенции и към другите проекти, тъй като газопроводът, а и атомната електроцентрала, потенциално заплашват екологията не по-малко от петролопровода.
Реализацията на петролопровода отново беше отложена. Не е изключено екологичната експертиза за пореден път да "погребе" проекта, коментира анализаторът Александър Щок.