България ще бъде сред най-бавно възстановяващите се от кризата икономики в Централна и Източна Европа (ЦИЕ), като през 2010 г. ще отчете годишен спад с 3% на БВП. По-голям ще е спадът единствено на икономиката на Латвия (3.9%). Това сочи последното проучване на "УниКредит груп" за банковия сектор на ЦИЕ 2009 г.
Според анализаторите от банката за икономиката на страните от ЦИЕ се е сбъднал сценарият за "твърдо приземяване”, като в региона отчетеният спад на реалния БВП е по-голям дори от този в САЩ, откъдето тръгна световната криза. Като цяло за ЦИЕ възстановяването ще започне още от следващата година. Очакванията на анализаторите от "УниКредит" са още от следващата година повечето страни в региона да излязат от "червения сектор" и да отчетат ръст на БВП.
„Международната финансова криза, доминираща и в банковия сектор вече оставя ясна следа. Всички играчи на банковия пазар в ЦИЕ бяха засегнати по отношение на ликвидността, цената на ресурса и качеството на кредитите, но банкирането в ЦИЕ си остава привлекателно", казва Дебора Револтела, директор Стратегически анализи за ЦИЕ на "УниКредит груп", позовавайки се на проучването.
Според Револтела някои позитивни сигнали започват да се долавят все по-ясно, давайки надежда за възстановяване на световната икономика.
След значителния спад в икономическата активност през тази година, икономистите на групата предричат плавно възстановяване на икономическия ръст в региона от 1.1% през 2010 г., което определено е позитивен сигнал, но все още далеч под потенциала на ЦИЕ. Потвърждава се и ясното разделение на страните, като тези от Централна Европа и Турция са по-добре подготвени да „уловят" вълната на международното възстановяване.
Според анализаторите пазарите вече са излезнали от състоянието си на липса на ликвидност и за повечето банки с чуждестранна собственост ликвидността вече не е проблем.
„В момента основните ограничения пред банковия сектор на ЦИЕ са качеството на кредитите и управлението на риска”, посочва Револтела. „Тази и следващата година ще останат години на предизвикателствата, но дългосрочните перспективи остават непроменени.”
Възстановяването на кредитирането ще започне от корпоративния сектор, но остава ясната необходимост от достъп до финансиране и на гражданите като засега основното предизвикателство са ипотечните заеми. "Наличието на достатъчно финансов ресурс се превръща в условие за растеж”, обобщава Револтела.
Пълния текст на анализа на "Уникредит груп" ще откриете в рубриката "Анализи" на Econ.bg