България ще изисква от доставчиците данни за интернет абонатите им

13.05.2022 | 09:55
по статията работи: econ.bg
България се подготвя да задължи доставчиците на интернет да споделят данни за абонатите си при извънредни обстоятелства и с чужди държави. Това ще стане по силата на протокол към Будапещенската конвенция за киберпрестъпленията на Съвета на Европа
България ще изисква от доставчиците данни за интернет абонатите им
Снимка: под лиценза на creative commons

България се подготвя да задължи доставчиците на интернет да споделят данни за абонатите си при извънредни обстоятелства и с чужди държави. Това ще стане по силата на протокол към Будапещенската конвенция за киберпрестъпленията на Съвета на Европа, подписан в четвъртък от България.

Общо 22 държави се присъединиха към протокола, който предоставя правно основание за разкриване на информация за регистрация на имена на домейни и за пряко сътрудничество с доставчиците на услуги за информация за абонатите, ефективни средства за получаване на информация за абонати и данни за трафика, незабавно сътрудничество при извънредни ситуации, инструменти за взаимопомощ, както и предпазни мерки за защита на личните данни. В него се изясняват случаите, в които "доставчиците на услуги" ще могат да предоставят данните, с които разполагат. директно на компетентните органи на други държави, съобщават от Съвета на Европа.

"Вторият протокол актуализира Будапещенската конвенция спрямо днешните технологични предизвикателства, така че да остане най-подходящата и ефективна международна рамка за борба с киберпрестъпността през следващите години. Това е вратата към по-безопасно и по-сигурно бъдеще", заяви генералният секретар на Съвета на Европа Мария Пейчинович Бурич.

Според Съвета на Европа протоколът ще позволи преследване на киберпрестъпници извън териториалните граници и получаването на електронни доказателства, съхранявани в чужди юрисдикции, с което ще стане възможно издаването на повече присъди за извършване на киберпрестъпления. Ще се насърчат и международните разследвания на киберпрестъпленията.

Останалите държави, подписали протокола са: Австрия, Белгия, Естония, Финландия, Исландия, Италия, Литва, Люксембург, Черна гора, Нидерландия, Северна Македония, Португалия, Румъния, Сърбия, Испания и Швеция, както и Чили, Колумбия, Япония, Мароко и Съединени щати, които не са членове на Съвета на Европа. Протоколът ще влезе в сила, след като бъде ратифициран от пет от подписалите го държави.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 18.03   37 г. – Римският сенат анулира завещанието на Тиберий и обявява Калигула за император. 731 г. – Започва понтификатът на папа Григорий III. 922 г. –...