България е една от четирите държави, в които жените имат повече базови цифрови умения от мъжете и една от трите, в които дупката между заетите от двата пола в сферата на комуникационните технологии е най-малка. Жените, работещи в нея, са 30.2% - двойно повече от средното за ЕС.
Въпреки това употребата на интернет, уменията на потребителите и уменията на специалистите са на най-ниското ниво в ЕС.
Това показва новият годишен индекс на Европейската комисия "Жените в цифровите технологии".
Финландия, Швеция, Люксембург и Дания са регистрирали най-високи резултати по оценка на "Жените в цифровите технологии", докато България, Румъния, Гърция и Италия - най-ниските. Като цяло държавите-членки, които са най-конкурентноспособни в цифровите технологии, също са лидери в участието на жените в цифровия сектор.
Той обхваща индикатори като редовната употреба на интернет, процентът на хората, които никога не са били в мрежата, онлайн банкирането, професионалното използване на социални мрежи, ученето и гласуването онлайн, потребление на е-правителството.
Макар в почти всички тези сфери жените да се справят по-добре от мъжете, общото ниво на страната е най-зле от всички европейски държави. Например, онлайн банкиране използват 9% от българките и 8% от българите, докато средните проценти за Евроап са 60% и 63 съответно. Базовите умения на българите също са на почти двойно по-ниско ниво от средното за съюза.
Индексът излиза по случай рождения ден на Ада Ловлейс – считана за първия компютърен програмист в света. Индексът е една от мерките, предприети за оценка на приобщаването на жените към работните места, кариери и предприемачество в сферата на цифровите технологии, инициирана от европейския комисар по цифровата икономика и общество Мария Габриел.
Докладът оценява резултатите на страните от ЕС в областта на използването и уменията на потребителите в интернет пространството, както и наличието на специализирани знания, умения и заетост в областта, основани на 13 показателя.
Първото издание на индекса показва, че участието на жените в областта на цифровите технологии изостава в няколко области. Само 1 от 6 специалисти по Информационни и комуникационни технологии (ИКТ), и само 1 от 3 завършили специалности като наука, технология, инженерство и математика е жена. Учудващо е, че жените в ИКТ сектора печелят почти 20% по-малко от мъжете.
Основните резултати на индекса "Жените в цифровите технологии" показват, че:
- е налице разликата между половете във всичките 13 индикатора на равнище Европейски съюз с някои изключения на държавно ниво: във Финландия, Естония и България жените са по-активни потребители на интернет, отколкото мъжете; в Латвия, Словения, България, Литва и Кипър жените имат по-високи цифрови умения, отколкото мъжете.
- Разликата между половете е най-голяма при специалистите в областта на Информационните и комуникационните технологии (ИКТ) – на база умения и заетост от тях 76% са специалистите с образование по ИКТ и 47% са завършили специалности по точни и инженерни науки.
- Разликата в цифровото участие на по-младите жени и мъже, във възрастова група (16-24) е относително по-малка (55% от жените в сравнение с 60% от мъжете). В някои страни тенденцията дори започва да се обръща, като жените надминават мъжете в тази категория.