Българо-гръцко сътрудничество и резерви

28.07.2010 | 11:06
по статията работи:
Гръцката преса за резултатите от посещението на премиера Георгиос Папандреу и министри в България
Българо-гръцко сътрудничество и резерви

Превод и систематика - Агенция "Фокус".

Резултатите от посещението на премиера Георгиос Папандреу и министри в България са сред водещите теми в днешната гръцка преса. Множество меморандуми и протоколи за сътрудничество бяха подписани между министрите на Гърция и България в рамките на вчерашната визита в София на многочленна министерска делегация начело с премиера Георгиос Папандреу.

Папандреу, заедно с половината министерски съвет на Гърция, участва в учредителното заседание на Висшия съвет за сътрудничество между Гърция и България и се срещна с президента Георги Първанов и премиера Бойко Борисов. Вестник "Навтемборики" съобщава, че подписаните протоколи и меморандуми предвиждат задълбочаване на сътрудничеството в енергийната сфера, по митнически въпроси и в борбата с ДДС измамите, в областта на транспорта и предимно на жп транспорта, в културната сфера (предвижда се учредяване на Български културен институт в Атина), както и в туристическия сектор с разширяване на възможностите, свързани с културния, поклонническия и винения туризъм.

Гърция и България подписаха редица споразумения за сътрудничество в различни области, но София продължава да остава резервирана към петролопровода "Бургас-Александруполис", съобщи вестник "Експрес". На обща пресконференция в София на премиерите на Гърция и България Бойко Борисов посочи, че се очакват екологичните оценки на проекта, а Георгиос Папандреу подчерта, че Гърция продължава да проявява интерес към петролопровода, но че разбира и тревогите на българската страна. Извън липсата на раздвижване по въпроса с "Бургас-Александруполис", Атина и София подписаха споразумения за сътрудничество в областта на енергетиката, отбраната, борбата с престъпността, управлението на водите на реките Места, Струма и Марица, икономиката, транспорта, земеделието, културата и туризма.

Вестник "Вима" подчертава, че българското правителство не е отстъпило по въпроса с петролопровода "Бургас-Александруполис". Въпреки топлите думи българският премиер Бойко Борисов заяви, че София очаква международната екологична оценка, а гръцката страна споделя и разбира тази позиция. Министърът на околната среда, енергетиката и климатичните промени на Гърция Тина Бирбили и министърът на енергетиката и туризма на България Трайчо Трайков подписаха протокол за сътрудничество по енергийни въпроси и се споразумяха да подкрепят проекти от европейски интерес, които биха допринесли за диверсифициране на енергийните източници и трасета. В протокола не се споменава петролопроводът "Бургас-Александруполис", но се предвижда сътрудничество при придвижването на проекта "Южен поток". За газовата връзка между Гърция и България Бирбили и Трайков са се споразумели окончателното решение за инвестицията да бъде взето преди края на 2010 г., така че проектът да бъде готов през 2013 г.

Непроменен остава гръцкият интерес към реализирането на проекта за петролопровода "Бургас-Александруполис" стана ясно след вчерашното посещение на гръцкия премиер и министерска делегация в София, пише вестник "Имерисия". Срещата между Папандреу и българския му колега Бойко Борисов протече в изключително приятелска атмосфера, но в протокола за енергийно сътрудничество между двете страни не се споменава и дума за петролопровода "Бургас-Александруполис". Протоколът, подписан между министъра на околната среда, енергетиката и климатичните промени на Гърция Тина Бирбили и министъра на енергетиката и туризма на България Трайчо Трайков предвижда сътрудничество при придвижването на проекта "Южен поток". Руско-българската компания за изграждане на българската част от тръбата ще бъде създадена през февруари 2011 г., а през миналия месец в Атина беше създадена компанията South Stream Greece. Що се отнася до междусистемната газова връзка Гърция-България (IGB), решенията за нея ще бъдат взети до края на годината, така че проектът да бъде готов през 2013 г. Гърция и България постигнаха споразумение и в сектора на електроенергията, като решиха да ускорят процедурите по изграждане на междусистемен електропровод 400 kV подстанции – Марица Изток – Неа Санта.

Премиерът на България Бойко Борисов препрати решението за съдбата на проекта за петролопровода "Бургас-Александруполис" към международната екологична оценка, пише вестник "Катимерини". Борисов заяви това в рамките на обща конференция с гръцкия си колега Георгиос Папандреу след заседание на правителствата на двете страни. Само няколко часа по-рано Папандреу окачестви изграждането на петролопровода като един от ключовите приоритети на гръцкото правителство. На пресконференцията гръцкият министър-председател заяви, че Атина ще уважи решенията на българската страна относно "Бургас-Александруполис" и, че отношенията между двете страни не трябва да се характеризират само от петролопровода. Сътрудници на гръцкия премиер все пак оценяват, че изказванията на Борисов са значително подобрени спрямо непреклонната позиция на българското ръководство отпреди няколко месеца.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...