Над 600 000 души ще останат без работа, ако нямат възможност да предават срещу заплащане отпадъци или да работят в сектора. Това съобщиха от Българската асоциация за рециклиране, като призоваха за спешни законови поправки.
От асоциацията отчитат, че през последните две години от действието на закона за управление на отпадъците, основната цел на строгите режими по лицензиране на фирмите за скрап и усилията на полицията и бранша да се справят със сивия сектор, кражбите на черни и цветни метали за скрап, са се понижили с близо 60%.
Компаниите от бранша отчитат, че към момента са инвестирали около 70 млн. лв. в нови площадки, 24-часово наблюдение, банкови гаранции за работа, строг контрол и отчетност на всяко предадено количество метали. В момента броят на площадките за предаване на скрап е около 900, а полицията полага усилия да се бори с нелегалните леярни и пунктове.
„Въпреки постигнатите резултати обаче досега нямаше възможност законодателят да изчисти несправедливите ограничения в закона, които са обект на дело в Конституционния съд. И от 13 юли те би трябвало да влязат в сила с множество последствия от тях“, отчитат от бранша.
От асоциацията обясниха, че става въпрос за текста, според който гражданите ще могат да предават отпадъци от черни и цветни метали само безвъзмездно и само на общински площадки. До момента обаче няма нито една готова площадка за предаване на цветни метали в повече от 260-те общини на България. Според тях това поставя под въпрос изпълнението на закона. Причините за това според тях са, че местните власти са наясно, че гражданите нямат стимул да предават отпадъци безплатно, нямат средства за допълнителни инвестиции и очакваха тези непазарни текстове да бъдат отменени.
Очакванията на брашна са освен рязък скок на безработицата и огромно недоволство, това ще доведе и до увеличаване на кражбите. Асоциацията прогнозира още нарастване на сивия сектор, тъй като търговията с отпадъци между фирми е разрешена. Според тях за в бъдеще хората ще предават отпадъци в нерегламентирани пунктове, като оборотът ще остава скрит за държавата. След това тези отпадъци щели да бъдат оформяни с фалшиви фактури и предавани на лицензирани пунктове като отпадък от фирма.
От асоциацията посочиха, че от 13 юли влиза в сила и изискването предаващите отпадъци да получават заплащане само по банков път, което според тях ще ограничи търговията. По думите им повечето доставчици на скрап са социално слаби и предават отпадъци на стойност между 5 и 20 лева на ден. От асоциацията добавят, че по-голямата част от тях не умеят да работят с банкови карти, а от друга страна имат натрупани задължения, които няма да им позволят да получат парите си, тъй като сметките им ще бъдат блокирани.