Снимка: Corbis.com
Българската индустриална камара (БИК) се учредява с мисията да бъде мощен лобист на бизнеса в страната. Камарата ще бъде учредена на 22 май 2009 г. в София, съобщи преди дни в Стара Загора бизнесменът Христо Ковачки.
„Днес съществуват шест национално представителни сдружения на бизнеса, но реално нито едно от тях не реагира адекватно на икономическата криза и не подпомага ефективно своите членове в нейното преодоляване". Тази мрачна констатация направи на среща с бизнеса в Бургас Емил Попов, член на инициативния комитет на БИК. Пред повече от 200 фирми, той обоснова алтернативата за създаване на нова формация на българския бизнес, която да отговори именно на тези нужди и очаквания.
"Бизнес сдружението ще е отворено и еднакво полезно за микро, малък, среден и едър бизнес. БИК ще осигурява постоянен контакт и диалог между редовите си членове и представителите на местната и централна власт. Камарата ще осъществява активна комуникация и лобиране за защита и прокарване интересите на българския бизнес пред международните партньори", обещават от организацията
Според създателите на БИК над 15% от парите на българския бизнес се въртят в корупционни схеми и единствено новото сдружение е в състояние да създаде адекватни мерки за справяне с този проблем.
Корупционните схеми и сенчестата икономика в страната са един от големите проблеми, които спъват реалното развитие на българското стопанство и интегрирането на националния бизнес според стандартите на ЕС. От БИК предлагат реални действия и програми за съхраняване на българската икономика и по-доброто й позициониране след края на кризата.
Основен приоритет на БИК е в най-скоро време да бъде приет за равноправен член на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Камарата ще стартира провеждането на периодични регионални срещи, с участието на членове и представители на местна и държавна власт, които до края на първата година да стигнат до 200 срещи годишно. Ще се организират публични дискусии и информационни семинари в подкрепа на микро-, малкия- и среден- бизнес.
На шестия месец от създаването си БИК ще открие свой представителен офис в Брюксел, който своевременно да лобира за интересите на своите членове. Екипи вече работят по създаването на единен регистър за неетични членове, некоректен персонал, доставчици и клиенти. Това ще реши един от сериозните проблеми на българските индустриалци и работодатели, тъй като техните права в момента не са достатъчно защитени от нашето законодателство.
Трудностите на местния бизнес бяха остро изразени пред представителите на БИК. Отчетена бе необходимостта от по-голяма прозрачност в публичните договори и усъвършенстване на закона за обществените поръчки. Мениджърите споделиха спънките при получаването на текущи и инвестиционни кредити и поискаха създаването на условия на равнопоставеност пред банките. От БИК се очаква да предложи решение за преодоляване на вътрешно фирмената задлъжнялост.