Бизнесът вече ограничава употребата на природен газ, а домакинствата търсят алтернативи на газовото отопление в навечерието на зимните месеци. Логично, в България такава възможност е електроенергията, доколкото страната ни е производител и износител и може да задоволи собствените си потребности, но експерти вече алармират - ще успее ли електропреносната мрежа да издържи евентуално свръхпотребление през зимата.
От месеци в магазините за техника се наблюдава ръст в продажбите на електроуреди - от бойлери през конвектори и климатици, на които изглежда стотици домакинства ще разчитат през настоящия отоплителен сезон, притеснени от високите цени на природния газ или от липсата на сигурност за гарантирани доставки, заедно с това и скокообразните цени на дърва и въглища. Всичко това предопределя така или иначе обречения избор на българина, на когото остава единствено да разчита на регулираните от държавата цени на електроенергията.
Енергийният експерт Явор Куюмджиев потвърждава страховете на домакинствата.
"Проблемът е, че този голям преход е свързан с много инвестиции и всъщност противоречи на логиката, която през последните десетилетия се налагаше не само в България, но и в целия Европейски съюз, за преминаване към по-екологични начини за трансформиране на енергията, тоест за газифициране. Стимулите, които в цяла Европа се прилагаха за увеличаване потреблението на природен газ, в момента се оказаха излишни", обясни той пред БНР.