Снимка: Insologies.com
Собствениците и Главните изпълнителни директори на компаниите в България все повече взимат своите решения за ИТ инвестиции, според най-добрата Обща стойност на притежание (TCO) и на качеството и производителността на технологиите, отколкото според цената на покупка. Тенденциите в приоритетите при ИТ покупки на българските компании бяха очертани чрез не-представително допитване, проведено сред представители на водещи български системни интегратори, организирано от Intel през март 2009 година.
За българските компани ключовите фактори за решение за ИТ инвестиция са Общата стойност на притежание (35%) и качеството и производителността на технологиите (34%). Ключовите ИТ приоритети за българските компании са проектите за информационна сигурност, следвани от проекти за ИТ ефективност чрез интелигентно управление на технологиите (26%).
Иринел Бурлою, Мениджър „Бизнес развитие" на Intel за България, коментира: „Наблюдаваме положителна тенденция при отношението на българските компании към технологиите. Те все повече гледат общата стойност на притежание, качеството и производителността на своите ИТ покупки, синхронизирането на ИТ и бизнес инфраструктурата и прилагането на проекти за ИТ ефективност. Ние работим с нашите местни партньори в България,за да предоставим на българските потребители последните технологичи иновации, които да им позволят не само да изпълняват краткосрочните си цели, но и да им предоставят база за продължителен растеж."
Според същото проучване, българските компании имат склонност да заменят своето ИТ оборудване по-често, отколкото в предишни години - 63% от бизнесите заменят ИТ техниката на всеки 3 години, докато 29% осъвременяват своите технологии в срок между 4 и 6 години след придобиване. Само 3% от респондентите признават, че техни клиенти подменят своите технологии след повече от 6 години след покупката.
Респондентите подчертават, че в повечето от компаниите (49%), собствениците и Главните изпълнителни директори са директно ангажирани във взимането на решения за ИТ инвестициите. Тази тенденция показва, че българските собственици на фирми и главни изпълнителни директори все повече осъзнават важността на технологиите за общата ефективност на бизнес дейността. Вследствие на това, 26% от системните интегратори посочват, че проектите за синхронизиране на ИТ и бизнес инфрастурктурата са сред тези, за които техните бизнес клиенти са склонни да отделят най-много средства.
Според резултатите от анкетата, българските бизнеси са склонни да вложат най-много пари за хардуер (44%), и за проекти за интеграция (18%). Обезпокоителна тенденция е, че само 3% от респондентите смятат, че техните клиенти са склонни да отделят най-много средства за иновационни проекти. В същото време, 69% от българските компании имат интерес да инвестират в „зелени" и екосъобразни технологии, но 42% от тях считат, че не могат да си позволят.