Българският бизнес очаква несигурна година без подобрения в публичните разходи

17.12.2018 | 16:40
по статията работи: econ.bg
Бизнес климатът у нас се е влошил през изминаващата година, каза председателят на БСК Радосвет Радев, позовавайки се на резултати от проведено сред 740 фирми проучване
Българският бизнес очаква несигурна година без подобрения в публичните разходи
Снимка: БГНЕС

Българската стопанска камара ще представи годишната си анкета „2018 през погледа на бизнеса“. Камен Колев, заместник-председател на БСК, коментира пред БНР, че в тазгодишното проучване сред фирмите членки доминира усещането за липса на промяна в състоянието или за слаб растеж.

„Всяка трета компания отчита ръст в обемите на производство и на продажбите, но също така се увеличава задлъжнялостта, просрочията в събирането на вземанията. Основен проблем при всички изследвани фирми е недостигът на персонал и преди всичко – тесни специалисти“, посочи той.

За 2019 година цари умерен оптимизъм. 40% от компаниите предвиждат да увеличат заплатите. Повишаването на минималната работна заплата трябва да измести нагоре и всички останали възнаграждения, а в също време продуктивността или производителността на труда също се покачва, но два пъти по-бавно. Голяма част от работодателите изявяват намерение да инвестират в нови технологии през следващата година.

Недостигът на персонал се забелязва и в преработващата промишленост, и в услугите. 

„Човешкият капитал се сви. Има сериозен проблем в намирането на служители. Заплатите растат, но не в резултат на по-висока производителност, на продуктивност, а преди всичко в резултат на дефицита, на отсъствието на работна ръка“, каза в предаването „Преди всички" Камен Колев. 

Икономиката се забавя, износът и инвестициите също, категоричен е Колев.

„Добре са тези фирми, които успяват да реализират износ в областта на добиващата промишленост, металургията. Много добре стоят по отношение на износа машиностроенето, електротехническата промишленост. Расте този дял от износа, който е по високотехнологичен, с по-висока добавена стойност“.

Дефицит на работна ръка изпитват не само българските работодатели. Такъв има в Румъния и в Полша. В Германия имат нужда от около 6 000 000 души допълнителна работна ръка. Парадоксално е, че при нас условията за внос на работна ръка са най-трудни, допълни Колев, според когото режимът трябва да се либерализира.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 09.04   193 г. – Септимий Север е обявен за римски император. 1387 г. – Османският владетел Мурад I превзема Солун. 1413 г. – Хенри V е коронован за крал на...