Бюджетният излишък продължава да расте, сочи справката на Министерството на финансите за изпълнението на консолидираната бюджетна програма (КФП) на касова основа. През юли салдото по програмата е положително в размер на 3,27 млрд. лева. Към края на юли 2015 година финансовото министерство отчиташе дефицит от 789 млн. лева.
Прогнозата за август сочи, че отново ще има ръст на излишъка - до 3,28 млрд. лева.
От данните е видно, че приходите по КФП растат, увеличават се и средствата от Европейския съюз, което е в основата на подобрението на бюджетните позиции. Министърът на финансите Владислав Горанов предупреди преди време обаче, че към края на годината е нормално излишъкът да намалява, защото тогава и разходите ще се повишат.
Към края на юли приходите по КФП са 20,54 млрд. лева, което представлява 62,2% от предварителните разчети. На годишна база приходите са с 1,52 млрд. лева, или 8%, по-високи. Данъчните и неданъчните приходи са с 1,6 млрд. лева повече - до 15,74 млрд. лева.
Приходите от преки данъци са 2,68 млрд. лева, а от косвени - 7,96 млрд. лева. Това са приходите от ДДС, мита и акцизи. Приходите от ДДС са с почти 442 млн. лева повече до 5,08 млрд. лева. Невъзстановеният ДДС към края на юли е 135,9 млн. лева.
58,1% от планираните приходи от социални и здравни вноски вече са събрани. Към 31 юли в хазната са постъпили общо 4,1 млрд. лева по това перо.
Разходите по консолидираната фискална програма, в които се включва и вноската на България към бюджета на ЕС, са 17,26 млрд. лева, което е 49,6% от разчетите в началото на годината. Към юли миналата година разходите по програмата бяха 18,2 млрд. лева. По-ниското усвояване на разходите е в резултат на забавяне на капиталови разходи, уточняват от финансовото министерство.
В първите седем месеца на годината България е внесла общо 467 млн. лева в бюджета на ЕС.
Фискалният резерв достига 14,5 млрд. лева.
Според прогнозата на Министерството на финансите доброто изпълнение на бюджета ще продължи и през август. Предварителните разчети сочат, че очакваните приходи са в размер на малко над 23 млрд. лева (69,8% от годишните разчети), а разходите ще достигнат 19,74 млрд. лева. В бюджета на ЕС България трябва да е внесла 536,4 млн. лева.