Качеството на млечните продукти отговаря на качеството на БДС. Отклоненията са незначителни и изключително малко. Това стана ясно при представяне в земеделското министерство на независимо изследване на кисело мляко и млечни продукти, направено по поръчка на Асоциация "Активни потребители".
През последните 2 г. качеството на българското саламурено сирене и кисело мляко е станало много по-добро в сравнение с това, което е било през 2009 г. Това става ясно още от резултатите, информира пресцентърът на МЗХ.
Изпитани са бяло саламурено сирене и българско кисело мляко; а в момента продължава сравнително изпитване на типов хляб. Изпитани са 19 марки бяло саламурено сирене. Като критерии са използвани наскоро излезлите стандарти БДС. Един производител е потвърдил, че използва стандарта, но качеството на всички изследвани продукти отговаря на БДС. Използвани са независими лаборатории, като са изследвани съдържанието на сол, киселинност, степен на зрялост. Изследването показва, че за последните 3 г. общото качество на сирената се подобрява, но и средната му цена е нараснала.
Изпитани са 16 марки българско кисело мляко, от тях 6 са произведени съгласно БДС. Преди години в българското кисело мляко е липсвала бактерията лактос бацилус булгарикус. Днес няма такова нещо - всички съдържат прочутата българска бактерия.
Изследвани са големите производители и сирената в диапазона между 8 и 16 лв.
По-високата цена на млечните продукти не е абсолютен гарант за качеството им. Това коментира изпълнителният директор на Асоциация "Активни потребители” Богомил Николов. Той допълно, че прави впечатление, че цените са нараснали за тези три години. Вероятно това е станало заради по-доброто качество.
По отношение на киселината Николов обясни, че има забележки за количеството на солта, което се влага в продуктите. В половината от сирената се влага повече сол, отколкото е по стандарта. По този повод шефът на потребителската асоциация апелира производителите да влагат по-малко сол.
Във връзка със степента на зрялост на сиренето, той посочи, че при 5 от изследваните сирена има по-висока степен на зрялост, а при 12 тя не е достигната.
И при млякото има придържане към стандарта по отношение на водното съдържание, сухото вещество, маслеността, киселинността, млечния белтък, нишестето и типичните млечни бактерии, обобщиха специалистите.
Според министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов данните от
изследванията се потвърждават от ежедневните анализи на лабораториите на БАБХ. По думите му по отношение на млечните продукти резултатите са се променили драстично в положителен
аспект. Българинът в момента яде качествени млечни продукти. Това, което правим почти две години, доведе до резултат - на трапезата си българинът да слага само
качествени продукти, коментира министърът.
Той припомни, че преди да започне кампанията по въвеждане на стандартите, почти не е имало продукт, който дори да се е доближавал до това качество, информира БТА.