В България строежите са по-опасни от змиите

18.08.2011 | 17:54
по статията работи:
"България е на път да се превърне в Испания", коментират германски туристи. Доста хора коментират, че Слънчев бряг вече не прилича на курорт, а на град
В България строежите са по-опасни от змиите

Бира, вурст и шлагери: България се опитва да предложи на германските туристи какво ли не, само и само да ги привлече, да се чувстват те като у дома си. И всичко на възможно най-ниски цени. Стига ли им това на германците?

На някога красивото българско Черноморие масовият туризъм е оставил трайна следа - застрояване и безвъзвратно унищожаване на околната среда. Всяка година природозащитници алармират за заграбването на все по-голяма част от крайбрежието и се опитват да се борят срещу строителната мафия.

Едновременно с това някои хотели в Слънчев бряг - един от най-големите курорти по Черноморието, дори в пика на туристическия сезон остават наполовина празни. На плажа е точно обратното - там е нестихващ купон с много и шумни туристи, които обилно поливат изгодната си почивка в България с евтин алкохол.

Купонът тече...

Германските младежи са особено доволни от този факт. Не само защото плажовете били супер, хотелите добри, а и защото вечер по дискотеките хората не били толкова пияни, както е в Испания например. Така човек можел да си уговори с тях една игра на плажен волейбол или просто да продължат заедно купона на следващия ден.

Според данни, цитирани в репортажа на Дойчландфунк, 30% от хотелите в Слънчев бряг са с 4 или 5 звезди, а 70% до 80% от туристите са германци. Това е и причината някои от новооткритите заведения, които никнат всяка година като гъби, да са специално за тях. Те предлагат на гостите си германска музика, германска бира и вурстчета.

И докато всичко това допълнително предразполага младежите да купонясват, поколението преди тях, което помни как е изглеждало Черноморието по времето на ГДР, определено не е възхитено от промените. Красивата природа и идиличните селца са станали жертва на хаотичното и безконтролно строителство.

Бетонна пустиня

"България е на път да се превърне в Испания", коментират германски туристи. Те обаче нямат предвид икономическия растеж или европейския вид на страната, а безжалостната експлоатация на крайбрежието. Строителството не само застрашава екоравновесието по българското Черноморие, то често е параван за пране на пари и криминална дейност. Посегнато е и на защитени местности, а парцелите там са по-скъпи дори от тези в София.

Освен това има свръхпредлагане и част от хотелите остават празни.

"Ако направите снимка на Слънчев бряг вечер и сравните броя на светещите прозорци с резервациите в хотелите, ще видите, че има фрапантна разлика в числата. Съвсем ясно е какво се случва", коментира Андрей Ковачев от неправителствената организация Сдружение за дива природа "Балкани". До този момент правителството не е направило нищо в борбата срещу безразборното строителство, което превърна предишния красив курорт в бетонна пустиня. Само за възстановяването на красивите дюни ще са необходими стотици години.

"Град” Слънчев бряг

Туроператорите се застраховат, като обясняват, че по Черноморието има и по-тихи места за почивка. Просто Слънчев бряг не е от тях, той бил масова дестинация.

Всъщност Слънчев бряг вече не прилича на курорт, а на разрастващ се град със съпътстващите го проблеми: твърде малко паркинги, пренатоварена пречиствателна станция за отпадните води, лошо електрозахранване. И туристи, и хотелиери помнят как миналата година срив в електрозахранването остави стотици туристи няколко дни без ток.

Евтините цени предполагат и икономии, обикновенно за сметка на сигурността на гостите. През юли тази година 13-годишно германско момиче се удави в басейн в хотел на Златни пясъци. Оказа се, че на басейна никога не е била правена техническа проверка. По-късно от данни на контролните органи стана ясно, че от 240 басейна в хотели край Варна - едва 60 отговарят на нормите. Туристите не са очаровани и от храната в хотелите. Но пък обожават ресторантите навън. Там според тях всичко е вкусно и евтино, а ракиите са големи.

Имало едно време...

Със или без ток, преди или след падането на Берлинската стена, България си остава любима дестинация за германците. Някои от тях прекарват почивката си в страната вече десетилетия наред. Днес обаче това поколение предпочита по-интересни места като Созопол например. И въпреки че и там се вихри безпощадно строителство, градчето има история. Освен това партитата са много по-малко.

Слънчев бряг е открит през 50-те години. Тогава той е известен със своите безкрайни красиви дюни. Днес обаче хотелите с изглед към морето, сгушени сред паркове и градини и опасани от алеи за разходка, вече са история. Преди години спокойствието на туристите е било смущавано единствено от многото змии в района. Проблемът е решен по съвсем екологичен начин - чрез таралежи. Днес проблемът са строежите - а от тях спасение май няма.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...