Финансовите министри на еврозоната постигнаха споразумение за създаване на единен оздравителен механизъм за банките след 15-часови преговори в Брюксел. Срещата завърши със споразумение между държавите, а не с акт на правото на ЕС, което изключва Европейския парламент от процеса. Законодателите обявиха, че няма да оставят нещата така, ако министрите продължат с действията си, информира агенция "Блумбърг".
Според германския евродепутат Свен Гийголд ЕП разполага с всички необходими инструменти да спре подобно междуправителствена инициатива, която ще отслаби демократичния контрол в ЕС.
Единният оздравителен механизъм е топ приоритет за срещата на върха на 19 и 20 декември, като целта. Ако бъде одобрен, планът на еврокомисаря за вътрешен пазар и услуги Мишел Барние ще създаде централен орган и фонд, който ще се финансира чрез облагане на банките.
Най-голямата критика за единния оздравителен механизъм идва от Германия. Властите в страната смятат, че той отива отвъд правомощията на учредителните договори. Според ЕЦБ оздравителният механизъм е жизнено важен за разкъсване на връзката между правителствата и банките, която значително засили дълговата криза в еврозоната.
Според плана единният оздравителен механизъм ще поеме големите банки в региона с трансгранични операции, а малките финансови институции ще останат под контрола на националните регулатори.