Еврокомисарят за вътрешния пазар и услугите Мишел Барние е предложил Европейската комисията (ЕК) да изпълнява временно ролята на орган, отговорен за спасяването на закъсали банки, след което да прехвърли тази функция към Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ), съобщава агенция „Ройтерс“.
Пред немски вестник Барние е заявил, че е готов на компромис, за да осигури импулс за забавения проект за банков съюз, който цели да установи правна рамка за справяне с проблемни финансови институции, както и да премахне връзката между задлъжнелите правителства и техните банки.
Първоначално ЕК предложи тя да има компетентността да затваря и преструктурира банки, но някои страни, водени от Германия, изразиха опасенията си, че по този начин Брюксел ще получи твърде много власт. За да бъде прието това предложение трябва да бъде подкрепено то всички държави членки.
„В началото бихме се съгласили ЕК да поеме задачата да решава съдбата на проблемните банки само за ограничен период от време, а в дългосрочен план да намерим друго решение“, е заявил Барние в интервю за за немският вестник „Ханделсблат“. „Спасителният фонд - ЕСМ, може да поеме ролята на банков орган тогава, когато се превърне в институция на ЕС. За целта обаче трябва да променим европейската конституционна харта“, допълва еврокомисарят.
В сегашната си форма основаният през февруари 2012 г. ЕСМ единствено емитира дълг, за да финансира заеми или други форми на финансова помощ за страните от еврозоната.
Барние отхвърли идеята на германския финансов министър Волфганг Шойбле, че новият орган трябва да има правомощия само върху най-големите банки, подобно на функцията на Европейската централна банка (ЕЦБ) като единен надзорен механизъм-първия стълб на банковия съюз.
„Малките банки също могат да фалират и по този начин да разтърсят цялата система...Не мисля много за идеята да оставим малките банки на националните надзорни органи“, смята Барние, допълвайки, че все пак компромис трябва да бъде постигнат.
Юристи обаче предупреждават, че европейското право позволява да бъде създаден орган единствено с ограничени възможности за справяне с проблемни банки. Учредяването на подобна агенция повдига редица въпроси, в това число кой решава дали една банка да бъде затворена и кой плаща за това. Това особено много вълнува Германия-най-голямата икономика в еврозоната.
Барние заяви, че до края на годината се очаква да бъде взето крайно решение и допълни, че парите могат да бъдат взети директно от пазарите или под формата на заеми или капиталови инжекции от ЕСМ.