В Евросъюза българите харесват най-много възможностите за работа

18.10.2017 | 16:00
по статията работи: econ.bg
56% от българите смятат, че страната е спечелила от присъединяването си към ЕС, 22% са на обратното мнение
В Евросъюза българите харесват най-много възможностите за работа
Снимка: под лиценза на creative commons

Подкрепата за Европейския съюз в България расте; българите са най-доволни от възможностите за работа, които им дава ЕС, освен това са сред най-горещите привърженици на Европейския парламент.

Това показва последното проучване на Евробарометър. Подкрепата за Европейския съюз в България е скочила с 6 процентни пункта в сравнение с 2016 г. Сега тя е 55%, все още по-ниска от средното за целия съюз, което е 57%. Българите са и сред народите, които одобряват най-много Европейския парламент (49%), като по този показател ги изпреварват само ирландците.

56% от българите смятат, че страната е спечелила от присъединяването си към ЕС, 22% са на обратното мнение. На въпроса какви са конкретните ползи от съюза, абсолютен фаворит е отговорът "нови възможности за работа". 52% сочат този отговор (на европейско ниво само 28% от запитаните са отговорили така). Други причини са сътрудничеството между България и други страни, икономическият растеж и мирът.

Проучването, поръчано от Европейския парламент, показва, че ясно мнозинство от европейските граждани (57%) вярва, че членството в ЕС е нещо добро за държавата им. Това равнище почти се връща до стойностите от 2007 г. преди финансовата и икономическа криза.

37% от българите са на мнение, че гласът им се зачита в ЕС, а 45% - че той има тежест и в България. 47% от европейците смятат, че гласът им се зачита в ЕС, което е най-добрият резултат след изборите за Европейски парламент през 2009 г. Проучването "Парламетър" 2017 на Евробарометър е проведено сред 27 881 граждани в 28-те държави - членки на ЕС.

Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни заяви: "Европейците все по-често виждат ЕС като ключова фигура, когато става въпрос за справяне с големи предизвикателства и за защитата им от общи заплахи като тероризма, безработицата, бедността и социалното изключване."

Доверието на гражданите в парламента се увеличава

33% от европейските граждани имат положителна нагласа към Европейския парламент, което е с 8 пункта повече от резултатите през 2016 г. За България делът на одобрение е 49%, като увеличението е с 11 пункта, а това е вторият най-добър резултат в ЕС след Ирландия.

Европейският парламент има неутрален имидж сред 42% от европейците (два процентни пункта по-ниско спрямо предишното проучване), а негативният имидж е спаднал със 7 пункта до 21%. За България резултатите са съответно 30% (–4 процентни пункта) и 12% (–9 процентни пункта).

Повече от половината анкетирани (55%) заявяват интереса си към европейските избори през 2019 г., а 47% считат, че парламентът трябва да играе по-голяма роля в бъдеще.

Защита от заплахи

Предишното проучване, проведено през март 2017 г., вече показа, че гражданите все повече осъзнават, че ЕС действа от тяхно име в области, които считат за важни. В допълнение на нарастващото признание за действията на ЕС в тези приоритетни сфери интересът към съюза остава висок и постоянно нараства през последните години, достигайки 57% през септември.

Европейските граждани очакват, че ЕС ще ги защитава от определени заплахи. Основните рискове, при които европейците желаят намеса, са тероризъм (58%), безработица (43%), бедност и социално изключване (42%) и неконтролирана миграция (35%).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...