ИТ браншът в България дава работа на 1% от трудоспособното население, но произвежда около 3% от БВП. Това заяви пред БНР Петър Иванов – председател на управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ).
По думите на Иванов ИТ специалистите имат шанс за развитие в България, защото индустрията е динамична, развива се и е преодоляла кризата с доста голяма доза стабилност. Въпреки това и тя не е подмината от проблеми, като най-сериозният от тях според председателя на БАИТ е липсата на кадри.
„Различни изследвания показват, че липсват специалисти. Едно от тях показва, че към 2015-та година ще има дефицит от 22 хиляди специалисти, друго казва, че секторът годишно има нужда от 6500 бакалаври и 7900 магистри.
Иванов заяви, че ако недостигът на кадри в България продължава и правителството не възприеме в своя стратегия да подпомага тази индустрия да се развива, изчезването на кадрите ще бъде последвано от изчезването на бизнеса.
Трябва да се предприемат няколко срочни мерки. На първо място – образованието да дава необходимия брой млади специалисти, защото по думите на Петър Иванов в момента ИТ индустрията се задъхва от липсата на кадри. Това означава университетите да увеличат производството на кадри, включително да се разработят програми за привличане на чуждестранни студенти, които да учат в България. Вторият проблем – добре е да се облекчи „вносът“ на специалисти, категоричен е Петър Иванов.
29 са номинациите за тазгодишните награди БАИТ, които ще бъдат връчени на официална церемония на 29 януари. Най-много номинации има в категориите „Бизнес и иновативност“ – 21-на, 18 са участниците в категория „Образование“, по 10 участници има в категориите „Държавна администрация“ и „Корпоративна и социална отговорност“./../ 80 на сто от номинираните фирми не са членове на БАИТ.
На церемонията по връчването на годишните награди ще връчат почетни грамоти на ръководителите и състезателите от всички национални отбори по математика, информатика и математически лингвистика в знак на подкрепа за всичко, което те правят.