От 15 октомври всеки, работещ в обществени или частни компании и институции в Италия, трябва да притежава COVID сертификат. Това е една от най-строгите мерки за контрол, въвеждани в света. Една от най-пострадалите от пандемията държави (над 130 000 починали от началото) ще изисква работещите да докажат, че са ваксинирани, имат актуален отрицателен PCR тест или се възстановяват след заразяване.
На всеки, който не изпълни изискването, въведено от правителството на премиера Марио Драги, се спира заплатата след 5 дни. Работното му място се запазва, но ще бъде изведен в принудителен неплатен отпуск.
Отказалите да изпълнят правителственото постановление и продължаващи да ходят на работа са застрашени от глоби между 600 и 1500 евро. За работодателите им санкцията е между 400 и 1000 евро.
"Нищо подобно не е правено досега в Европа, ние заставаме начело в света", заяви Ренато Брунета, министър на обществената администрация. По думите му правителството очаква "огромно" ускоряване на ваксинирането само заради постановлението и дори не е изключено търсеният ефект да бъде постигнат, преди то да влезе в сила.
До момента около 74% от 60-милионното население са с поне една доза и 68% са напълно ваксинирани. Почти всички настанени в болниците заради COVID-19 са неваксинирани. Доклад на здравната агенция Gimbe от четвъртък твърди, че благодарение на ваксинирането смъртните случаи в Италия са намалели с 96.7%, хоспитализациите - с 93.4%, а настаняванията в интензивни отделения - с 95.7%.
Никоя държава от ЕС не е въвеждала задължителен COVID сертификат, който бе замислен за улеснение при пътуване в други държави от съюза, но бързо се превърна и в средство за достъп до места с повече хора като ресторанти, фитнес зали, музеи, кина и т.н.
В Италия напоследък има откъслечни протестни заради растящия натиск всички да се ваксинират, но повечето партии и организации на работодателите подкрепят кампанията като опит да се спре със затварянето на бизнеса им, обяснява "Ройтерс". Профсъюзите са на малко по-различно мнение и предлагат на служителите, отказващи ваксини, да се раздават безплатни тестове, за да продължат да ходят на работа. Правителството отхвърли идеята, но заяви, че може да ограничи за такава цел цената на тестовете до 15 евро.
От месец март насам е в сила задължение всички медици да се ваксинират. До днес са спрени от работа 728 лекари, съобщи вчера сдружението им. Не е ясно колко медицински сестри или санитари са отказали да се ваксинират. Подобна мярка влезе в сила в сряда във Франция и на около 3 хиляди неваксинирани медици е забранено да ходят на работа.