Монетите, които ни се пречкат в джобовете могат скоро да бъдат част от историята. Поне за това настояват много инвеститори, съобщава „Си Ен Би Си“. Чрез смартфон вече може да се заплати паркинг място или дори обяд. Наблюдава се възходяща тенденция в използването на мобилните платежни системи. В България все още не е развит този пазар, но в САЩ нещата са малко по-различни.
Оборотът на световния пазар за мобилни транзакции се очаква да нарасне с около 720 млрд. долара до 2017 г. През изминалата 2013 г. стойността на направените транзакции е около 235 млрд. долара. Броят на потребителите е повече от 450 млн. души, сочи изследване на Gartner.
Иноватори в бизнеса с мобилните плащания са производителите на Square. Компанията произвежда приставки за смартфони във формата на квадрат, чрез които кредитните или дебитните карти се слайдват и така се извършва плащането. Фактически телефонът се превръща в устройство за плащане. Square успя да привлече дори вниманието на Уолстрийт. Но битката за пазарен дял става все по-оспорвана с навлизането на гигантите Google, Alibaba и Apple.
В Китай интернет доставчикът Tencent и фирмата за онлайн пазаруване Alibaba предоставят възможност на клиентите си да плащат виртуално с безплатен кеш кредит. Виртуалните портфейли позволяват на потребителите да заредят телефоните си с известна сума пари и да ги похарчат в интернет пространството. Основна роля за популяризирането на мобилните плащания изиграват приложенията, с които може да се викне такси. Taxi apps представляват приложения, които локализират мястото на потребителя и показват таксита в близост. Броят на потребителите, използващи този вид платежни услуги в Китай достига 1 млн. души дневно.
Но Tencent и Alibaba не са единствените, които са на пазара. Големи компании като Apple, Google, Ebay, Tesco също се ориентират към подобряването на услугите си за мобилни транзакции. Те предоставят услуги като iBeacon, Google Wallet, Paypall.