Съветът за развитие към Министерския съвет ще обсъди проекта на правосъдното министерство за промени на Закона за българското гражданство и той ще бъде публикуван за обществено обсъждане.
Една от промените в Закона е да не се дава българско гражданство на големи чужди инвеститори.
Предвижда се да бъдат съкратени сроковете и прецизирани критериите за предоставяне на гражданство.
Въвежда се кандидатите на основание произход да владеят български език и да имат работа и доход тук. Друга идея е да отпадне изискването за представяне на някои официални удостоверителни документи на хартиен носител.
Райна Манджукова бивш председател на Агенцията за българите в чужбина, коментира, че е необходима генерална промяна на 4 закона, засягащи както българите, живеещи в чужбина, така и за българското гражданство. "Това коментиране на инвестициите в един и същи текст с промените за лица от български произход ми изглежда адски несериозно и непрофесионално, защото това са съвършено различни неща, това са съвършено различни критерии и съответно и сроковете и проверките и всичко трябва да бъде различно, а не да се меша всичко наведнъж“, посочи Манджукова.
Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, приема като добра идеята инвеститорите да бъдат подпомагани с по-лесен достъп до гражданство:
"Факт е, че другите страни в Съюза, които имат подобно неща са Малта и Кипър. Малта и Кипър са известни с това, че те са офшорни зони. Офшорните зони, една от основните им причини да са такива те да имат всички най-добри възможности да привличат инвеститори на място".