В „Пирогов" ще има мемориал на лекарите, които са загинали по време на работа. Това каза в интервю за Агенция "Фокус" доц. Димитър Раденовски, директор на МБАЛСМ „Пирогов".
„Идеята да направим мемориал на загиналите лекари от „Пирогов" дойде преди няколко години от д-р Тотко Найденов, който е журналист и постоянно се занимава с изследване на проблема пациенти-лекари, колко от лекарите, които на базата на самоотвержения труд, който дават денонощно, са загубили живота си по време на работа", разказа доц. Раденовски. Той отбеляза, че този брой само за „Пирогов" е около 40 души. „Тази идея сега се поднови отново от Лъчезар Иванов, който предложи във връзка с честването на 200-годишнината от рождението на "Пирогов", да се инициира един организационен комитет, който да подготви и да осъществи идеята да се направи някакъв мемориал, паметник или плоча и да се изброят имената на онези, които са работили тук и са загинали по време на работа", посочи директорът на „Пирогов".
Доц. Раденовски каза, че има доста случаи, при които лекари са получавали инфаркти, инсулти, кръвоизливи и т.н. и умират по време на работа в операционната. „Знаете, че работата на хирурга се равнява на работата на пилот от свръхзвуковите изтребители - натоварванията са много големи на моменти", коментира доц. Раденовски. По думите му паметникът трябва да е готов до отбелязването на 200-годишнината на "Пирогов", която ще се чества на 13 ноември 2010 година.
"При нас са разкрити всички хирургични специалности, с изключение на сърдечната хирургия. Те работят на 24-часов режим, 365 дни в годината, което е показателно, че натоварването е страхотно. Явно, че тези ден и половина или два, които лекарите почиват според графиците си, не са достатъчни, за да могат да си поемат въздух, да си починат", каза още доц. Раденовски.
„Последният, който почина тук преди около една година, се казва д-р Георги Шопов, който след едно нощно дежурство, оперирайки цяла нощ, направи тежък инсулт и почина в нашата реанимация. Той беше хирург в Първа хирургична клиника”, заяви доц. Раденовски. Той отбеляза, че починалите лекари са предимно хирурзи. „Болницата „Пирогов” има 800 легла, от които 750 са хирургични, а другите са терапевтични легла на вътрешните клиники и на токсикологията”, уточни директорът на „Пирогов”.
„Все още няма убит лекар от пациент или пациентска организация, защото напоследък медиите демонизират образа на лекаря и може да се стигне и до такъв елемент, но досега не сме регистрирали такова нещо. Това са трудови злополуки, защото се случват по време на работа. Никой не може да разбере как и кога се случват такъв инцидент. Да направиш инсулт в нормалния период – понякога е незабележимо. Човекът е адаптиран към натоварването и в един момент, когато компенсира това се случват инфаркти, инсулти. Да не говоря и за други състояния, които са парамедицински”, коментира доц. Раденовски.
„Сега все още водим първоначални разговори. Има много хора, които могат да ни помогнат. Не е проблем това кой ще го направи, кой ще го реализира. Да не кажа, че министърът на културата Вежди Рашидов и той би могъл да ни съдейства за това нещо като скулптор, за да направим една пиета", допълни доц. Раденовски.