Върховният административен съд потвърди санкция на Комисията за защита на конкуренцията от 345 000 лв., наложена на дружествата "Нола 7" ЕООД, СД "Люто - Георгиев и сие", ЕТ "Вебаком - Едуард Тодоров" и Сдружение "Национална асоциация СПА и уелнес центрове", гр. София за извършени нарушения по чл. 9, ал. 1 от ЗЗК (отм.)
Проучването на КЗК установи, че предприятията са провеждали серия от срещи под формата на заседания на УС на Сдружението, в което членуват, на които са съгласували определяне на цени и търговски условия. Създали са и прилагали механизъм за антиконкурентно сътрудничество чрез система от етични правила и възможност за разпределяне на пазари чрез бойкотиране на конкуренти и манипулиране на търгове. Сдружението е упражнявало контрол по изпълнението на тези решения и уговорки, вкл. и чрез събиране и обмен на "чувствителна информация" относно предприятия - длъжници, некоректни платци и др., припомня антимонополният орган.
В своето решение съдът потвърждава установеното от КЗК, като изтъква, че наличието на обмен на сведения от поверителен характер чрез браншовата организация ограничава възможността за свободно и независимо участие на дружествата-конкуренти на пазара и пречи на формирането на индивидуално стопанско поведение, продиктувано от естествените икономически процеси. Високата прозрачност на пазара способства за координиране и унифициране на търговската политика на стопанските субекти в нарушение на правилата на конкуренция, като определя поведението им според това на останалите участници.
Въз основа на влязлото в сила решение на Комисията, на основание чл. 104 от ЗЗК, всички физически и юридически лица, на които са причинени вреди, дори когато нарушението не е било насочено директно срещу тях, имат право да подадат искове за обезщетение по реда на Гражданския процесуален кодекс.