Общините от Варненска област, с изключение на Варна, Аксаково и Белослав, са изправени пред криза с боклука. Министерството на околната среда и водите отхвърли и двата предложени терена за общо депо, което да събира битовата смет от региона - в мина „Ерека" до Провадия и с. Войводино, общ. Вълчи дол. Заради забавянето и неяснотата общините могат да изпуснат определените евросрокове за изграждането на депата и да бъдат санкционирани.
Инициативата за изграждането на депо във Варненска област датира от 2002 г. „През годините са анализирани възможностите на 27 площадки, от които само 2 са набелязани като потенциални. В Провадия беше харесана стара кариера, която е затворена през 70-те години на миналия век, защото е пречела на експлоатацията на единственото в страната солно находище. Мината трябва да се запази за бъдещите поколения. В момента има 35-годишна концесия. Теренът не е подходящ, защото попада в концесията на солното тяло, както и в „Натура 2000", коментира кметът на Провадия Георги Янев.
От терена в с. Войводино са взети проби от мястото за подпочвени води. Очакванията са, че заради високите нива на подпочвените води и този терен няма да бъде одобрен, съобщи в. "Строителство имоти".
Областният управител на Варна Данчо Симеонов вече е възложил на кметовете от областта да търсят и предложат нови терени за общо депо. От Провадия вече са подготвили 2 варианта - имот, който не попада в „Натура 2000", и стара кариера.
Заради високата цена нито една община в региона не е в състояние сама да изгради съвременно съоръжение за обезвреждане на битови отпадъци. Затова общините Провадия, Ветрино, Дългопол, Аврен, Вълчи дол, Суворово, Девня, Долни чифлик и Бяла са се обединили в Акционерно дружество „Екополис-7". По предварителни изчисления стойността на проекта е 22-23 млн. евро.