Варненски търговци искат общината да не бута павилионите до септември

07.04.2008 | 12:41
по статията работи: Апостол Апостолов
Заповедите за освобождаване на терените са връчени на 20 март. "Връчиха ни заповедите за освобождаване, а не са ни предложили алтернатива да разположим обектите си на друго място", оплакват се предприемачите
Варненски търговци искат общината да не бута павилионите до септември

Предприемачи и търговци от “улицата на глада" в градинката на Севастопол, в близост до Варненска търговска гимназия искат отсрочка от община в морския град. Те настояват павилионите им да не бъдат демонтирани и да продължат да работят поне до септември. Техни представители коментираха, че се касае за 35 временни обекта и около 120 работни места, съобщи Днес+.

Заповедите за освобождаване на терените са връчени на 20 март. Няколко дни след това Иван Иванов, началник отдел “Контрол по търговската дейност” в община Варна, съобщи по време на заседание на Комисията по търговия и туризъм, че са уведомени ВиК и Е.ОН да спрат водата и тока на въпросните обекти.

Ако до 15 април бараките не бъдат премахнати доброволно, на 22 април това ще стане принудително, каза още Иванов. Търговците потвърдиха, че вече трета година работят без разрешителни. Те не заплащат наем, а обезщетение за ползване на общинска земя, което излиза средно по около 60 лева на месец.

Предприемачите коментираха още, че обектите не са преотдадени, а се подписват договори за съвместна дейност.

“Връчиха ни заповедите за освобождаване, а не са ни предложили алтернатива да разположим обектите си на друго място. Властимащите само ни пречат. За голяма част от нас този бизнес е основното препитание. В началото на пролетта е най-неподходящото време да се местим, защото всички разчитаме на следващите няколко месеца и летния сезон”, коментира пред медиите Йордан Колев.

Мнение изрази и Мариана Иванова, която е собственик на павилион за бърза закуска от 10 години. Тя заяви, че е платила на общината общо около 13 000 лева.

“Винаги сме били уязвими, защото разрешителните ни се даваха от в края на годината, а молбите се подават в края на предходната. От общината идват и съставят актове. Аз съм платила два такива. През 2007 година всеки от нас плати по 1600 лева за да се направи канализация”, обясни Иванова.

Други търговци коментираха, че от кметството са отказвали да им приемат парите и са прибягнали до плащане по банков път на старите задължения за ползването на земята.

На въпрос относно твърденията, че около бараките е мръсно и хигиената няма нищо общо с европейските изисквания, предприемачите коментираха, че това е така заради един, двама техни колеги, които работели ден за ден, защото не знаели дали утре ще са там.

В подкрепа на търговците за десетина дни са събрани над 2000 подписа от клиенти. “Очакваме да бъдем чути и от управляващите. Никой не е дошъл да говори с нас”, казаха още търговците.

Снимка: Днес+
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 27.11   176 г. – Марк Аврелий назначава сина си Комод за съимператор, с което прекъсва системата на осиновените императори в Римската империя. 1095 г. – Папа Урбан II...