Ако Министерството на държавната администрация и административната реформа (МДААР) бъде закрито от новото правителство, прогнозата ми е, че поне 12 месеца Оперативна програма "Административен капацитет" (ОПАК) няма да работи изобщо. Това заяви ресорният министър Николай Василев, цитиран от Агенция "Фокус".
Причината за спирането на програмата по думите на Василев ще бъде необходимият дълъг срок за придобиването на нова акредитация от Европейската комисия на органа, който ще управлява ОПАК в новия кабинет. Програма не може да бъде прехвърлена в друго министерство, твърди той. Това би отнело минимум 12 месеца.
"Ще са нужни години, за да бъде акредитиран от Брюксел новият управляващ орган. През юли и август по ОПАК имаме 130 проекта, които трябва да приключат, а други 250 се изпълняват в момента. Всякакво преместване на програмата, ще означава за мен лично две години закъснение по ОПАК от седемгодишния период до 2013 г. Тъй като съм минавал през тази каша и съм създавал министерство и екип от нулата, твърдя, че това може би е най-добре работещият екип в държавата изобщо и ако някой опита да направи нещо друго на негово място, съм готов да се обзаложа, че то няма да работи по-добре от сега", каза Василев.
"Ако има в държавата най-голям привърженик на идеята да се намалява администрацията и публичния сектор - това вероятно съм аз. Това не са празни приказки, защото като министър съм бил абсолютно последователен в това отношение. През първия си мандат бях против разрастването на нови административни структури. През втория мандат съм отговарял директно за администрацията и съм допринесъл лично затова тя бе намалена със 17 060 души. За справка нашето министерство е около 170 души, което е точно 1% от бройката, която ние сме съкратили в държавата. Тоест ние сме създали министерство от 170 души, от които половината бяха преместени от други министерства и наследихме структури, които вече съществуваха. Може би назначихме до 100 нови хора, но в същото време направихме и съкращенията. Така че нетният баланс като следствие от създаването на министерството е силно намаляване на структурите в администрацията. Привърженик съм на по-малък брой административни структури от всякакъв вид", заяви министърът на държавната администрация.
Бъдещите управляващи не трябва да правят резки движения в съкращаването на ведомства - особено на тези с оперативни програми. "Това прави тези министерства по-различни от другите министерства без оперативни програми. България има много голям проблем с усвояването на еврофондовете и особено в тази икономическа криза, те са като спасителна инжекция от средства за България на фона на липсата на инвестиции. А нашето министерство не само, че е най-доброто в България, но и в Европейския съюз като процент усвоени средства. Ние сме усвоили 100% от средствата за първата година и две трети от средствата за втората година. Няма нито едно министерство в Европа, което да е усвоило поне 100% от средствата за първата година само.
В този смисъл затварянето на една структура, която работи отлично в европейски мащаб, би било грешка. Да се сертифицира в Европейската комисия ново министерство с нов управляващ орган, в нова дирекция, с ново наименование и нови хора, които отново да ходят до Брюксел да получават оценка за съответствие би отнело може би години. Ние имаме една програма, която да работи добре и тя би спряла, ако се бутне това министерство. Това е все едно в годината, когато България спечели медал на световното по футбол, да закриеш Българската федерация по футбол", каза Николай Василев.
Нашето участие в тази тройна коалиция е основната причина за ниския ни изборен резултат, каза министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев по бТВ, предаде БГНЕС.
Още с влизането си в нея знаехме, че това ще ни донесе след време нисък изборен резултат, каза Василев. Това не беше естествена коалиция за нас. Според мен ниският резултат на БСП е оценка за работата на тройната коалиция, а оценката за НДСВ е заради участието ни в тази коалиция, добави Николай Василев. Царят постъпи съвсем цивилизовано като подаде оставка. Той ще остане в България, няма да бъде редови член на партията, защото е икона за нас, каза Василев. Според него НДСВ не трябва да бъде разтурена - трябва да съществува заради ценностната си система и спектъра на действие. Всичко това трябва да се реши на конгрес, добави Василев. Ние имаме двама депутати в европейския парламент и нито един в българския - това е парадокс, но затова пък политиката и демокрацията са интересни, отбеляза министърът.