Вацлав Клаус: Не либерализацията, а грешните регулации са виновни за световната криза

10.12.2008 | 15:48
по статията работи: econ.bg
Правото да кажеш "не" на някое от решенията на Брюксел е същността на европейската демокрация, счита президентът на Чешката република
Вацлав Клаус: Не либерализацията, а грешните регулации са виновни за световната криза

Дошло е време, когато свободният пазар трябва да се защитава от натиска за по-големи държавни регулации от страна на ''безотговорни политици''. Свободата и просперитетът на хората са застрашени не толкова от климатичните промени, колкото от действията на повечето природозащитни организации. Това са основните изводи, които президентът на Чехия и професор по икономика Вацлав Клаус направи по време на лекция в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) днес (10 декември 2008 г.), която беше част от визитата му в България във връзка с излизането на неговата книга ''Синя, а не зелена планета. Кое е застрашено, климатът или свободата"
на български език.

По време на лекцията г-н Клаус, известен като яростен евроскептик и защитник на либерализма като икономическа политика, представи основните си тези по отношение на въпроси като ратифицирането на Лисабонския договор, световната икономическа криза и колко реална е всъщност заплахата от климатичните промени.

На първо място Клаус ясно подчерта, че за него Европейският съюз (ЕС) няма алтернатива и той в никакъв случай не отрича безспорните постижения на европейската икономическа интеграция през последните 50 години. Чешкият президент обаче изтъкна, че в ЕС съществува прекалено голяма централизация на вземането на решенията, а Лисабонският договор само ще увеличи правомощията на Брюксел и ще намали демократичността в Общността. Според него правото да кажеш "не" на Лисабонския договор трябва да е гарантирано и това право е „същността на европейската демокрация”. Вацлав Клаус допълни още, че именно страни като Чехия и България, който са били част от тоталитарната комунистическа система, трябва да се борят най-енергично против превръщането на ЕС в подобие на централизирана държава.

По отношение на глобалната икономическа криза Клаус изрази съмненията си относно успеха на правителствените намеси и отпуснатите спасителни пакети за овладяване на финансовите сътресения. Чешкият президент коментира тези спасителни планове с известната поговорка, гласяща, че "от грип можеш да се излекуваш с лекарства за една седмица, а без лекарства - за седем дни”.


Коментирайки причините за краха на финансовата система, Вацлав Клаус заяви, че е абсурдно за него да се обвинява механизмът на свободния пазар, защото не либерализмът, а грешните регулации са виновни за срива на ипотечния и банковия сектор. В този смисъл чешкият президент спомена, че защитата на свободното функциониране на пазара ще е един от основните стълбове по време на чешкото председателство на ЕС през първата половина на 2009 година. Красноречиво доказателство в тази посока е и мотото, което е избрала Чехия, гласящо ”Европа без бариери”. 

Вацлав Клаус обърна също внимание на преекспонирането на екологичните проблеми. Според него съществува реална заплаха не толкова за климатичното равновесие на планетата, а за просперитета и свободата на хората - теза, защитена обстойно в новата му книга ''Синя, а не зелена планета. Кое е застрашено, климатът или свободата".
 
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 05.02   506 г. – Кралят на вестготите Аларих II издава сборник с римски закони. 1204 г. – Алексий V Дука Мурзуфул е коронясан за император на Византия. 1762 г....