Вдигането на публичния дълг в САЩ не "топли" особено американската икономика

01.08.2011 | 10:45
по статията работи: Ивайло Ачев
Икономиката на САЩ не се намира в цветущо състояние, но най-тревожен е фактът, че вече се откроява тенденция на несигурност
Вдигането на публичния дълг в САЩ не "топли" особено американската икономика

Типично в стил „Холивуд" двете най-влиятелни политически сили в САЩ успяха да постигнат споразумение ден преди крайния срок и да вдигнат тавана на публичния дълг на страната в замяна на определени бюджетни съкращения. Дали обаче това споразумение, което зарадва пазарите днес, всъщност ще помогне значително на американската икономика - предлагаме ви мнението на някои специалисти, изказано пред агенция „Ройтерс".

Икономиката на САЩ не се намира в цветущо състояние, но най-тревожен е фактът, че вече се откроява тенденция на несигурност. В петък вечерта (29.07.11) борсовите пазари по цял свят бяха шокирани от новината, че през първото тримесечие американската икономика всъщност е отчела само 0,4% растеж на годишна база. Това показаха ревизираните данни на американското министерство на икономиката след като първоначалната оценка беше за растеж от 1,9%. През второто тримесечие първата оценка е за постигнат растеж от 1,3%, което под прогнозите, сочещи ръст от 1,6%.

Данните за второто тримесечие засега изглеждат обнадеждаващи, но пазарите са нащрек - никой не може да им гарантира, че ревизията на данните за периода април-юни няма да покаже картина, подобна на тази през първото тримесечие на годината.

Като влияние върху американския икономически растеж новото споразумение за публичния дълг всъщност няма да е нещо особено. До края на годината то може да промени икономическия растеж на САЩ с най-много 0,1%, твърди Трой Дейвиг, икономист в Barclays Capital. Причината е, че до началото на 2012 година бюджетните съкращения ще са в размер на 25-30 млрд. долара, което всъщност не е особено много.

„Да, това не е много, но в момент, когато за една година имаме растеж от грубо 1,5%, не е особено подходящо да го съкращаваме дори минимално", коментира Дейвиг.

Най-големият проблем за икономиката на САЩ от гледна точка на споразумението за публичния дълг е, че огромна част от съкращенията през следващите десет години (1,5 трилиона долара) ще бъдат определени от съвместна комисия на Конгреса, съставена от републиканци и демократи. Отвъд Океана вече основателно си задават въпроса дали двете големи партии ще успеят да проявят политическа воля и да решат въпроса с геометричната прогресия на растеж на публичния дълг или отново конюнктурните интереси ще победят.

Не по-малко притеснителен за американския бизнес е и фактът, че реално няма данъчни облекчения по новото споразумение. Предвиждаше се да се запазят облекчения, свързани с ведомостта, но най-вероятно те няма да влязат в сила поне до октомври месец.

Всъщност сега пазарите очакват реакцията на Федералния резерв, казва Мохамед Ел-Ериан, главен изпълнителен директор на инвестиционния фонд PIMCO. През периода 2007-2009 година Федералният резерв свали основната си лихва до ниво от 0% и наля огромни суми на пазара (около 2,3 трилиона долара) под формата на операции за изкупуване на държавен дълг. И точно както изпълнителната власт изпитва проблеми с финансирането, изглежда че и Федералният резерв попривършва амунициите.

По думите на Денис Локхарт, президент на клона на Федералния резерв в Атланта, засега бариерата пред нова помощ за американската икономика от страна на институцията е много висока. Т.е. най-влиятелната финансова институция в САЩ не бърза да се товари само и само да помогне за бързия растеж на американската икономика в краткосрочен аспект.

Най-вероятно още в петък (05.08.11) пазарите отново ще си припомнят, че американската икономика е далеч от най-добрите си времена. Тогава ще излязат седмичните данни за американската безработица, която до момента си остава все така висока - 9,2%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...