Работодателите и синдикатите постигнаха споразумение относно подписването на новия Колективен трудов договор (КТД) в системата на здравеопазването.
Това стана късно вчера на среща при министъра на здравеопазването Десислава Атанасова, в която участваха зам.-министър Минчо Вичев, изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев, президентите на КНСБ – Пламен Димитров, и на КТ „Подкрепа“ – Константин Тренчев, ръководителите на браншовите организации на работодателите и на работещите в сектор „Здравеопазване“, както и експерти от Министерството на здравеопазването.
По време на събитието е било решено проектът на КТД да бъде преработен, като се предефинират страните по договора. Договорът ще бъде в сила от 1 януари 2013 г., като се очаква той официално да бъде подписан идната седмица.
По отношение на увеличението на възнагражденията е било решено в споразумението да бъде изрично записана клауза, съгласно която ръст в заплащането да се прилага само в здравни заведения, предварително доказали стабилно финансово състояние и липса на задължения. Верификацията на данните за финансовото състояние ще осъществява председателят на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в здравеопазването зам.-министър Вичев. Здравните заведения, които не покриват изискванията за финансова стабилност, ще имат възможност да поискат прилагане на клаузите по договора при стабилизиране на финансовите си резултати.
Припомняме ви, че в началото на месеца работодателите и синдикатите не успяха да постигнат съгласие и да се договорят за подписването на Колективния трудов договор в сектора на здравеопазването. Причината за това стана вкаран нов текст от страна на работодателите.
Колективният трудов договор имаше за цел увеличение на стартовите заплати на медицинските служители. В момента лекар, който тепърва започва с кариерата си, получава 580 лева. При влизане на споразумението в сила, заплатата му трябваше да нарасне до 700 лева.
Проблематичната клауза се оказа частта, в която текстът гласи „при положение, че се гарантира и осигури финансовата стабилност на лечебните заведения, които са търговски дружества“. Това раздели шефовете на здравните заведения и синдикатите и поляризира позициите им.