Днес ще бъде подписан Колективният трудов договор за минималните заплати в здравеопазването.
Лекари и здравни работници ще получават по-високи заплати.
Увеличението е между 10 и 20% и ще влезе в сила със задна дата от първи юли, обяви вчера министърът на здравеопазването Десислава Атанасова.
Най-сериозен ръст има при новопостъпващите медицински сестри. В проекта на колективния трудов договор се предвижда нощният труд вече да не е 50 стотинки, а да стане 1 лев.
Лекарите обаче са скептични, че увеличението на основните заплати ще доведе до реално по-високо заплащане на труда им. Причината е, че болниците са търговски дружества и работните заплати зависят от приходите, предаде bTV.
"Месечните възнаграждения на лекарите ще бъдат вдигнати само на хартия. Много от малките болници като общинските няма да могат да си позволят да дават повече. Бюджетите им са свити и едно такова действие би ги вкарало в преразход и дългове", коментира за вестник "Стандарт" шефът на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Цветан Райчинов.
Мнението му подкрепи и бившият здравен министър д-р Стефан Константинов. Той класира споразумението като "медийно събитие с лятна новина, галеща ухото без практическа стойност". Константинов обясни, че колективният трудов договор не се спазва от всички у нас. Причината била, че в преходните му разпоредби има текст, който казва, че при липса на икономически условия работодателят не е задължен да го спазва.
Шефът на Военномедицинска академия ген. Стоян Тонев коментира, че идеята е добра, но трябва да бъде облечена в законови рамки, а не да бъде "просто едно споразумение с пожелателен характер". Той допълни, че споразумението трябва да се обсъди и с финансовия министър Симеон Дянков, за да се заделят средства, тъй като в противен случай едва ли ще има реално повишение на заплатите на лекарите.
От заседание на Националната здравноосигурителна каса стана ясно, че болниците едва ли ще се справят с вдигането на лекарските заплати, тъй като не могат да покрият дълговете заради направен преразход. Само за първото тримесечие на тази година те са надхвърлили предвидените от касата средства с 33 млн. лв. От фонда обаче болниците ще получат само 12 милиона лева от преразхода. А за останалата част от похарчените от болниците средства ще започне проверка. Едва след като стане ясно за какво точно са похарчени средства, ще се вземе решение дали да се изплатят на болниците.
Има големи областни болници с финансови затруднения, също университетски и общински болници. Това съобщи още Атанасова. 280 млн. лв. са общо задълженията на държавните лечебни заведения, около 68 млн. лв. – на общинските.