През следващата година по всяка вероятност ще бъдат увеличени заплатите на учителите. Това стана ясно от изказването на министъра на образованието и науката проф. Анелия Клисарова пред БНТ.
Няма възможност за увеличение в рамките на тази година, уточни тя, но ресорното ведомство се бори това да стане факт от следващата. "В зависимост от това как се разпределят средствата по бюджета, мисля, че ще осигурим заплатите на учителите", увери Клисарова, като обърна внимание, че точните размери на повишенията зависят от самите директори, които разпределят отпуснатите им средства.
Ресорният министър потвърди, че Министерството на образованието и науката (МОН) ще настоява за увеличаване на своето перо от общия бюджет - от 3,4 до 4% от БВП. "Това са параметрите, за които се борим. Неслучайно вчера премиерът каза, че образованието е приоритет и наистина в бюджет 2014 ще докаже, че образованието е приоритет", заяви тя.
Необходимо е още да се стимулират младите учители. Така например длъжността "стажант учител" може да се въведе още на ниво университет и младите висшисти да упражняват професията си, при това - срещу възнаграждение, още в 4-ти или 5-ти курс.
Анелия Клисарова засегна и темата за професионалното обучение и обазование като механизъм за стимулиране на заетостта. По думите ѝ той вече е доказал своето значение за борбата с младежката безработица.
Запитана как учениците да бъдат стимулирани да учат в профилирани гимназии, вместо в така наречените "елитни", тя направи уговорката, че "няма елитни и неелитни" учебни заведения. "Всички училища трябва да са добри и това е тенденцията или това е нашата амбиция", посочи министърът. Според нея, за да се оптимизира образователната система, такова деление не трябва да има.
Разчетите на Министерството на образованието и науката (МОН) предвиждат до пет години всяко учебно заведение да разполага с безжичен интернет, електронен дневник и бележник.
Темата за професионалното образование и обучение беше предмет на широко обсъждане по време на провелия се вчера тематичен дискусионен форум, в който участва премиерът Пламен Орешарски.
Тогава стана ясно, че България ще разполага с бюджет от 100 млн. евро от европейските структурни фондове за насърчаване на младежката заетост през следващите две - три години. По тази така наречената "младежка гаранция" държавата ще стимулира работодателите да осигуряват работа, обучение или преквалификация на младежите до четири месеца от завършването им или оставането им без работа, обясни Орешарски.
Той коментира: "Тази политика вече дава добри резултати в държави с повече опит от нас в справянето с проблемите на професионалното образование и младежката безработица".