Над 250 хил. евро възлизат приходите за местната икономика от Международния фолклорен фестивал (МФФ) във Велико Търново, съобщи в. "Янтра Днес". Дванадесетото издание на проявата беше официално закрито в събота вечерта с дефиле и заключителен галаконцерт. Средно около 150 хил. евро обменят по време на двуседмичния си престой в старата столица участниците във форума от цял свят. Тези средства те оставят в търговската мрежа, като пазаруват хранителни продукти, техника и дрехи. Таксиметровите шофьори заявиха, че благодарение на фестивала са успели да направят оборот за 3-4 месеца напред.
Общината инвестира 120 хил. лв., а целогодишно с още 60 хил. лв. собствени средства ръководството на МФФ погасява допълнителните харчове. Приходите за осъществяването на фестивала тази година от спомоществователи възлизат на 25 474 лева, а собствените средства възлизат на 31 500 лева.
През тази година във фестивала участваха над 400 танцьори, музиканти и изпълнители от 13 държави и 5 континента.
"Чисто финансово това са около 4 хиляди човекодена, които предполагат ежедневни разходи за нощувка, храна и текущи нужди", обяснява президентът на фестивала Емил Павлов.
През тази година най-платежоспособни се оказаха участниците от съседна Гърция и карибския остров Мартиника. Гърците например за седмица са обменили около 500 евро на човек за
джобни. Те са отказали да се хранят в Интерхотела, заедно със своите колеги и са посещавали местните ресторанти. Любими им са се оказали пицариите.
Гостите от Мартиника, впечатлени от качествените стоки на средни цени, се отдали на пазаруване. Те са закупили основно дрехи, мобилни телефони и дори черна техника.
Наблюденията на ръководството показват, че част от изпълнителите, които са се изявявали на фестивалната сцена, след 1-2 години отново се връщат във Велико Търново и водят със себе си свои близки или приятели.
"Така, участниците в МФФ са наши директни туроператори в цял свят", споделя Емил Павлов.
Чужденците са особено впечатлени, че България има собствен език и писменост, което не е характерно за повечето страни в Северна и Южна Америка. Впечатлява ги нашата 1300-годишна история и всичките ни културно-исторически дадености, допълва той.