Европейският съюз върви твърде бързо с плановете си за реформа на финансовата система, предупреждава доклад на британското финансово министерство, цитиран от EUobserver.
Най-новите предложения на ЕК, публикувани през септември, предвиждат създаването на Европейски борд за оценка на системния риск (ЕБСР) . Той трябва да изпълнява превантивна роля и да регистрира макроикономически заплахи. Освен това се предвижда създаване на надзорни тела в областта на банкирането, застрахователната дейност и ценните книжа - Европейската система за финансов надзор (ЕСФН). Шведското председателство се надява предложенията да бъдат приети от Съвета на финансовите министри на 2 декември, а ЕП като цяло също ги подкрепя.
Според британците, обаче, предложенията ще поставят рамка, която трябва да работи десетилетия напред. Затова те искат и повече време за обмисляне. Докладът на британското финансово министерство сочи, че са необходими повече предпазни клаузи по отношение на фискалния суверенитет, за да не се стига дотам отделните страни-членки да харчат милиони евро за спасението на дадена банка например против желанието си. Освен това специалистите са разтревожени от предложеното право на ЕК да декларира едностранно състояние на криза, което означава по-широки правомощия за трите надзорни тела.