Великобритания призна писмено, че ще трябва да плати сметка за Brexit

14.07.2017 | 15:00
по статията работи: Econ.bg
Великобритания призна писмено, че ще трябва да плати сметка за Brexit

Великобритания за пръв път призна в писмен документ, че ще трябва да заплати финансови средства на Европейския съюз при излизането си от блокa, опитвайки се да потуши спора над т.нар. сметка за Brexit, коментира Bloomberg.

“Правителството ясно показа, че ще работи заедно с ЕС, за да определим справедливо уреждане на правата и задълженията на Великобритания като излизаща страна членка“, каза заместник-министърът по Brexit Джойс Анелей, член на Камарата на лордовете, в четвъртък в писмено изявление пред парламента, в което изрично се говори за „финансовото споразумение“ с ЕС. „Правителството признава, че Великобритания има задължения към ЕС, и ЕС към Великобритания, които ще останат след оттеглянето на Великобритания – и те трябва да бъдат решени“.

Т.нар. сметка за излизане на Великобритания се превърна в един от най-спорните въпроси в преговорите за Brexit, като според медиите сумата може да достигне 100 млрд. евро. Министър-председателят Тереза Мей трябва да постигне съгласие с колегите си от ЕС по плащането, тъй като това е една от трите сфери, заедно с правата на гражданите и границата с Ирландия, по които ЕС изисква „достатъчен напредък“, преди да стартира преговори за бъдещата връзка на Великобритания с блока.

Изявлението на Анелей контрастира с по-войнствения тон на външния министър Борис Джонсън от само преди два дни. Отговаряйки на въпроси пред парламента, той се съгласи с евроскептика от торите Филип Холобоун, който предложи външният министър „ясно да покаже на ЕС, че ако той [съюзът] иска и едно пени повече“ от Великобритания като част сделката за Brexit, ЕС „може да си гледа работата“. Джонсън отговори, че „сумите, които съм виждал и искат от тази страна ми изглеждат изнудвачески и смятам, че „да си гледат работата“ е абсолютно подходящ израз“.

Министър-председателят на Люксембург Ксавие Бетел заяви на 29 април, че сумата ще бъде 40 и 60 млрд. евро. Макар че медиите предполагат по-висока сума, главният преговарящ на ЕС Мишел Барние не е обявявал публично конкретна цифра.

Макар че езикът на изявлението е сух, това е първият път, в който Великобритания признава писмено нуждата да плати финансова вноска. Когато Мей прати писмо до председателя на Европейския съвет Доналд Туск през март, за да задейства официално двугодишния период по преговорите, тя говори за него уклончиво, заявявайки, че „ще трябва да обсъдим как да определим справедливо уреждане на правата и задълженията на Великобритания като излизаща страна членка“./investor.bg/

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...