Великобритания трябва да остане в ЕС, смятат представители на бизнеса

04.11.2013 | 17:35
по статията работи: Симеон Досев
Според Конфедерацията на британската индустрия страната трябва да играе по-важна роля в преговорния процес в ЕС
Великобритания трябва да остане в ЕС, смятат представители на бизнеса

Великобритания трябва да остане в Европейския съюз. Това е мнението на представители на бизнеса в страната. Те обаче призоваха министър-председателят Дейвид Камерън да се противопостави на все по-голямото разрастване на властта на европейските институции, пише агенция „Ройтерс“.

Коментарите от Конфедерацията на британската индустрия напълно се препокрива с позицията на Камерън, който се обяви за оставане на страната в ЕС, но единствено при условие, че членството на Великобритания бъде предоговорено. Министър-председателят планира да постави въпроса на референдум през 2017 г., ако бъде преизбран.

Разделеното обществено мнение относно членството в ЕС може да се окаже в една от най-големите пречки за втори мандат на Камерън. Евроспектиците в неговата Консервативна партия оказват натиск за възпрепятстване на загубата на подкрепа за сметка на Партията на независимостта, която иска незабавно излизане от ЕС.

В доклада на Конфедерацията на британската индустрия е изложена позицията на над 240 000 представители на бизнеса относно членството в ЕС.

„Британският бизнес е недвусмислен; единният пазар е фундаментален за нашето бъдеще“, заяви директорът на организацията Джон Кридланг, допълвайки, че съюзът осигурява на страната достъп до 500-милионен пазар и помага за чуждите инвестиции.

„ЕС обаче не е перфектен и се наблюдава все по-голямо безпокойство относно нарастващите правомощия на институциите. Европа трябва да бъде по-отворена, конкурентоспособна и гледаща навън“, смята той.

Министър-председателят Камерън все още не е дал повече яснота за това какви реформи планира да направи.

Макроикономическият тинк-танк NIESR заяви днес (4 ноември), че в страната липсват достатъчно адекватни анализи по темата, които да информират избирателите за икономическите последици за Великобритания от едно евентуално излизане от ЕС.

Директорът на NIESR Джонатън Порт смята, че изготвянето на подобен анализ е доста трудна задача, но изтъкна опасенията си, че финансовият сектор на страната, който се равнява на около 80% от икономиката, ще страда за в бъдеще, а чуждите инвестиции значително ще спаднат.

От Конфедерацията на британската индустрия смятат, че Европа се нуждае от мораториум върху законодателството в някои определени области, като например трудовото законодателство. Друга необходимост според организацията е сключването на търговски споразумения с големи икономики, като САЩ и Япония, което се очаква да осигури достъп до нови пазари на стойност 23 трилиона долара. Според Конфедерацията е важно също така ЕС да се съсредоточи върху търговията с нововъзникващите икономики.

Единният пазар също трябва да стане по-отворен, се казва в доклада. Разликите между различни държави членки в начина на регулиране на професиите възпрепятства много хора от това да работят в чужбина.

За да се постигнат поставените цели, представителите на бизнеса препоръчват Великобритания да търси начини да играе по важна роля в ЕС, като изпраща свои министри по-често на срещи с колегите им от другите държави членки и окуражавайки местните експерти да работят в Европа.

Според Конфедерацията на британската индустрия членството на Великобритания в ЕС носи на икономиката на страната между 62 и 78 млрд. британски лири годишно.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...