Ветеринари: Антибиотици и хормони се дават на животните безконтролно

02.08.2010 | 14:01
по статията работи:
От НВМС отговориха: Изследваме над 30 000 проби годишно за забранени субстанции
Ветеринари: Антибиотици и хормони се дават на животните безконтролно

Няма реален контрол върху продуктите от животински произход, които излизат от фермите и стигат до масата ни, твърдят практикуващи ветеринарни лекари, цитирани от bTV.

От Българския ветеринарен съюз заявиха още, че в момента контрол върху остатъчните вещества в месото напълно липсвал, което застрашава здравето на хората. Фармакологичната бдителност е само на хартия и фермерите пазаруват всички видове лекарства без надзор от ветеринарен лекар и ги прилагат безконтролно върху продуктите от животински произход, каза д-р Йордан Бойчев, председател на Българския ветеринарен съюз.

От днес влизат в сила стандартите за месните продукти, но според ветеринарите това няма да гарантира чистотата им, защото на практика няма изграден контрол на търговците на лекарства, липсва проследяемост на количествата, партидите, спазването на сроковете за остатъци в месото, млякото и яйцата на използваните антибиотици, хормони и др. Това според тях е причина за податливостта ни към грипа, настинките и масовата резистентност към антибиотиците.

От Българския ветеринарен съюз настояват за законодателна реформа, която ясно да регламентира взаимоотношенията фермер - лекар. В писмо до премиера практикуващите ветеринарни настояват в създаващата се Агенция за безопасност на храните промените, свързани с преструктурирането на контрола върху храните, да бъде съгласувано с тях като тесни специалисти.

Ветеринарите се безпокоят и от отказа на министър Мирослав Найденов да подпише годишния рамков договор с тях и намерението му да предостави през 2011 г. профилактиката на животните в ръцете на ветеринарната администрация, чийто щат от 2300 служители, по думите им, е неимоверно раздут.

От Българския ветеринарен съюз се надяват на среща със земеделския министър до края на седмицата, в която той да се съобрази с исканията им. В противен случай заплашват с ефективни протестни действия.   

Отговорът:

След пресконференцията на ветеринарите, от Националната ветеринарномедицинска служба съобщиха, че лабораториите към службата изследват над 30 000 проби годишно за антибиотици, хормонални препарати и други забранени субстанции в суровини и храни от животински произход, фуражи и питейни води.

Два пъти месечно в лабораториите към регионалните ветеринарномедицински служби постъпват проби от млекосъбирателни пунктове, които се изследват за наличие на остатъчни вещества - антибиотици, хормонални препарати и др., твърдят от НВМС.  Отделно на лабораторен анализ подлежат и проби, предоставени от самите предприятия в съответствие с техните системи за контрол на качеството.

Всички животни влизали в кланиците с придружителни декларации от собствениците и регистрираните частнопрактикуващи ветеринарните лекари. Декларира се, че животните не са третирани с ветеринарномедицински продукти или че т.нар. карентен срок (времето, през което организмът се освобождава от продукта) вече е изтекъл, посочват от НВМС.  

Всяка година в България се провеждат 10-12 мисии на Главна дирекция САНКО "Здравеопазване и защита на потребителите" към ЕК, която следи за спазването на изискванията по отношение на безопасността на храните от животински произход. От началото на 2010 г. всички млекопреработвателни и месопреработвателни предприятия са одобрени за търговия в рамките на Европейския съюз, което е доказателство за високата степен на контрол върху безопасността на произвежданите у нас продукти, добавят от НВМС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...