Оказва се, че пристрастяващите видео игри, които ни държат залепени към екрана в продължение на много часове, носят и други ползи освен чистото удоволствие. Те, или поне част от тях имат способността да увеличават обема на сивото вещество в мозъците ни.
Ново проучване от списание „Молекулярна психиатрия“ се занимава с ефектите, които игрите оказват върху мозъчната тъкан, отговорна за контрола върху мускулния контрол, паметта, езика и сензорните възприятия, пише Mashable.
Учени от берлинския институт „Макс Планк“, изучаващ човешкото развитие и болницата „сейнт Хедуик“, събрали пълнолетни доброволци. Те трябвало да играят триизмерната игра Mario 64 на портативната конзола на Nintendo по 30 минути на ден за период от два месеца.
Изследванията в края на експеримента показали, че в мозъците на играчите се е натрупало допълнително количество сиво мозъчно вещество както в хипокампа, както и в части от десния префонтален кортекс.
Хипокампът е частта, отговорна за формирането на спомените и свързването на различна сензорна информация (миризми, звуци и др.) с тях.
Учените установили също, че при играчите, които изпитвали удоволствие от играта, ръстът на мозъчното вещество бил по-голям от този на останалите. Според тях корелацията има нещо общо с мозъчната система за награждаване. Въпросната отделя допамин, когато човек се наслаждава на своята дейност.
Предположението е, че въпросният допамин стимулира растежа на сивото вещество, ефективно създавайки затворен кръг на „игра – удоволствие – желание на за още игра“.
Според учените бъдещите изследвания могат да доведат до разработването на игрални терапии за справяне с посттравматичния стрес, шизофренията и невродегенеративните заболявания.