ГКПП Илинден–Ексохи няма да бъде затварян повече. Стачкуващите земеделци вдигат селскостопанската техника от гръцкия пункт, съобщи пресцентърът на Министерството на вътрешните работи.
Гръцките гранични власти са уведомили ръководството на ГПУ-Илинден, че протестните действия на земеделците от област Драма приключват. Започна изтеглянето на селскостопанската техника, разположена на ГКПП Ексохи. Трафикът през пункта е интензивен.
Граничният пункт Кулата продължава да бъде затворен заради блокиране на съпределния ГКПП Промахон. По информация, получена вчера от гръцката полиция, блокадата ще продължи до неделя.
ГКПП Капитан Петко войвода-Орменион е затворен, по първоначални данни до 13 часа.
Граничният пункт Златоград работи нормално.
Агенция Reuters: Гръцките фермери приключват блокадата
Гръцките фермери започнаха да премахват част от пътните блокади, издигнати в знак на протест срещу по-високите цени, но данъчните и митническите служители продължиха стачните действия втори пореден
ден, отбелязва агенция Reuters, цитирана от БГНЕС.
Reuters коментира, че протестите, и по-специално 20-дневната блокада на гръцките фермери, се смятат за първото изпитание за управляващите социалисти, в опитите им да закрепят финансовото положение
в Гърция, давайки началото на поредица от по-сериозни общи стачки през февруари.
"Тръгваме си", заяви Вайос Ганис, фермер от Централна Гърция.
"Не можем да останем повече на улицата. 20 дни и никакъв отговор от правителството. Но ние изчакваме среща с премиера, както самият той обеща", допълни той.
Министър-председателят Георгиос Папандреу неколкократно призова фермерите да приключат блокадите, които навредиха на имиджа на страната. "Правителството е решено да извади страната от кризата", заяви гръцкият земеделски министър Катерина Бацели. "Властите не може да си позволят средствата, искани от тях", допълни тя.
Данъчните и митническите служители започнаха вчера протестите си, с митинг пред министерството на финансите в центъра на Атина, припомня агенция Reuters. Те завиха, че суровите мерки на правителството ще доведат до намаляване на заплатите им, а те не са готови да приемат това.
Reuters припомня, че Гърция обеща на Европейския съюз (ЕС) да намали двуцифрения си бюджетен дефицит до 2,8% от БВП през 2010 г. чрез ограничаване на разходите, данъчни реформи и спестявания от заплатите в публичния сектор. Фермерите, блокиращи границата с България, решиха да продължат протеста си, пренебрегвайки жалбите от страна на бизнеса и оплакванията от София. Европейската комисия (ЕК) посочи тази седмица, че е готова да предприеме съдебни действия, за да приключи блокадите на българо-гръцката граница, които навредиха на бизнеса и в двете страни. Фермерите често блокират пътищата зимно време в Гърция, за да искат по-високи цени и разрешения за техните продукти. Гърция разполага с един от най-големите земеделски сектори в рамките на ЕС, който възлиза на 5% от БВП на страната. По-голямата част от него се състои от малки земеделци, които разчитат на субсидиите на ЕС и минимални гарантирани цени за оцеляването си.