Предприемачите, които не спазват законите, бавят заплатите или пък карат служителите си да работят при недопустими условия на труд, ще влизат в черен списък. Той е част от новата рейтингова система за оценка на работодателите, представена от Българската стопанска камара (БСК) и КНСБ. Така вече всяка година български предприятия от двайсет и три сектора ще участват в рейтингова система за оценка на работодателите.
Системата ще е онлайн базирана и ще бъде интегрирана към създадената от БСК информационна система за оценка на компетенциите MyCompetence.
В новата система ще се подават данни за икономическото състояние на работодателя, социалната му отговорност, както и условията на труд за служителите.
Работодателите ще бъдат оценявани по показатели за финансовата година, за която се подготвя оценката: брой работници и служители; разходи за заплати и социални осигуровки; годишен оборот; декларирана печалба преди данъци; данък печалба.
Използвани са показатели за рентабилност, ефективност, финансова автономност, обръщаемост, управление на човешките ресурси.
Рейтинговата оценка е секторна и сравненията са между предприятия от сродни икономически дейности.
Освен публичен рейтинг, е добавен и доброволен, който се базира на субективната оценка на работниците и ръководството на предприятието.
Вече е готова оценката на 4345 предприятия, като са използвани официални и достъпни данни от НСИ, НОИ, Агенцията за приватизация. Предприятията на този етап са сравнявани само по количествени показатели. Във втория етап ще бъдат включени и качествени показатели, свързани с вида и развитието на инвестициите, разширяването на продуктовата листа, нивото на внедряване на иновации, корпоративна социална отговорност.
За рейтингова оценка може да кандидатства всяко предприятие от секторите, включени в системата, като за целта трябва да попълни онлайн формуляр.
По думите на лидера на КНСБ Пламен Димитров и на изпълнителния председател на БСК Божидар Данев чрез системата работодатели и синдикати ще се ориентират къде е необходимо да бъдат предложени
мерки за работа с човешките ресурси, мерки за социална
отговорност и подобряване на финансовото състояние на предприятията.
Относно намеренията на социалния министър Ивайло Калфин за вдигане на осигурителната вноска с 0,5% на година Данев призова българският политически елит да бъде внимателен и да не пипа пенсионната система.
„Ние сме лъгани от пет правителства за промени в пенсионната система“, коментира Данев.
Той припомни първоначалните намерения за разпределението на вноската работодател работник да е 50:50, а остана 60:40.
Според него в България няма фискално пространство, което да гарантира стабилност на пенсионната система.
„Решения, които се вземат за няколко дни, без предварително обсъждане, не са продуктивни за българската икономика“, допълни още Данев.
Той заяви, че работодателите се надяват на разумно решение за пенсионната система, а не да се "тръгва по линията на първото хрумване".
Данев посочи, че в Дания и Швеция няма социални плащания, има само данъци.
Според него, ако се прехвърлят вноски от частните фондове към НОИ, то ще се прехвърлят малките, а не големите партиди, и с това ще се натовари бюджетът на НОИ, а няма да се облекчи, ако евентуално това е била целта на промяната.
„Големите партиди никой няма да ги прехвърли, защото те са лични и дори се наследяват“, каза той.
Лидерът на КНСБ Пламен Димитров припомни позицията на синдиката, че са за плавно увеличение на осигурителната вноска - с половин процентен пункт. Това обаче трябвало да става по предварителни разчети кога това може да се случи така, че да бъде понесено и от работниците, и от работодателите, информира БТА. По думите на Димитров синдикалната организация е предупреждавала, че намаляването на осигурителните вноски ще декапитализира системата.
Той даде пример с оценка на Световната банка, която преди около година е съобщила, че за да бъде балансирана системата, трябва да бъдат увеличени вноските със седем процентни пункта.
Димитров и Данев посочиха, че имат различия, но се надяват до края на март да се стигне до общо решение за пенсионната реформа, подкрепено от синдикати и работодатели.