Президентът на Русия Владимир Путин очаква рублата да се стабилизира, въпреки главоломния й спад през последните седмици. По време на ежегодната си пресконференция в края на годината държавният глава предупреди, че икономическата криза в страната може да продължи две години, съобщава „БиБиСи“.
Путин коментира, че за срива на руската рубла са виновни „външни фактори“. Той обаче посочва, че и Централната банка в страната е можела да предприеме мерки срещу това по-рано.
Руският президент признава, че държавата не е успяла да се справи с влошаващите се условия в икономиката, причинени от падащите цени на петрола и от наложените от Запада санкции заради кризата в Украйна.
По време на пресконференцията Владимир Путин увери, че резервите в руската национална банка са достатъчни, за да запазят икономиката на страната стабилна. Той е на мнение, че финансовата институция не трябва да „пипа“ своите 419 млрд. долара в резерв.
Държавният глава посочива, че ако проблемите в икономическата сфера продължат да се задълбочават, правителството ще трябва да ограничи социалните плащания, както и да преразгледа прогнозите си за бъдещия растеж на страната.
В заключение Владимир Путин допълва: „Нашата икономика ще излезе от тази криза. Колко време ще отнеме ли? Може би две години, но след това растежът й е неизбежен.“.
В сряда (17 декември) Москва видя светлина в тунела по отношение на сривът на рублата. След последния сериозен спад на валутата, курсът й започна леко да се повишава спрямо долара и еврото.
Според информацията курсът на долара е спаднал с 4,7 рубли, до 62,7 рубли. Заедно с това еврото се е продавало с 6,9 рубли по-евтино – за 78,3 рубли.
Във вторник (16 декември ) Централната банка на Русия рязко повиши основния си лихвен процент от 10,5 на 17 процента. Целта е да се подкрепи рублата, чийто курс спада заедно с цените на петрола. Това е петото поред увеличение от началото на 2014 г. За година той нарасна от 5,5 на сто до 10,5 на сто.
Ден по-рано рублата загуби 10% от стойността си, а от януари руската валута е девалвирала с около 50 процента под ударите на западните санкции заради конфликта в Украйна и големия спад в цените на петрола.