В близо 90 зони за къпане, намиращи се на територията на България, е направен мониторинг на данните за качеството на водите. Това съобщи директорът на дирекция „Обществено здраве” към Министерството на здравеопазването д-р Димитър Димитров.
По-голямата част от тези зони се намират на Черноморието и влизат в областите Бургас, Варна и Добрич. Във вътрешната част на страната са изследвани зони за къпане, намиращи се в област Кърджали и област Разград, съобщава iNews.bg.
Актуалните данни за качеството на водите за къпане показват, че във всички изследвани райони водите отговарят на европейските стандарти. На местата, на които са констатирани завишени показатели при единични проби, са последвали нови ежедневни проверки на водата, но е установено, че замърсяванията са инцидентни и не става дума за тенденция.
В частите, в които има по-голяма посещаемост от туристи, проверките са по-чести, а в края на летния сезон те ще бъдат обобщени, за да станат ясни показателите за различните локации. Самите изследвания се осъществяват по нова европейска система, която изисква проследяването на наличието на два микробиологични показателя във водата - ешерихия коли и ентерококи.
През миналогодишния сезон едни от най-мръсните места са били т.нар. Офицерски плаж, както и южният плаж във Варна. Година по-късно първият все още остава проблемен. На юг през 2011 г. замърсен е бил Попският плаж до Царево, който и сега е показал единични лоши проби, но общите му показатели влизат в нормите. В Златни пясъци пък е имало проблеми с пречиствателната станция за отпадни води, тъй като тя се претоварва.
За улеснение на гражданите относно чистотата на водите, информацията, която до момента бе достъпна само в сайтовете на Регионалните здравни инспекции (РЗИ), от 20 август ще присъства в уебсайта на Министерството на здравеопазването.
Тя ще включва профили на отделните зони, като ще предлага подробности относно пункта за мониторинг, компетентните органи, охраняем ли е плажът, има ли концесионер и кой е той, дълбочината и температурата на водата, какво има на територията около плажа, както и кога и при какви условия са взети самите проби и какви са резултатите от тях. Профилите ще съдържат информация и за възможните източници на замърсяване, както и на такива, отбелязани в миналото.
Всичко това ще бъде представено графично чрез текст, графики и карти. Пълната информация ще бъде изпратена до европейските информационни системи, а до края на сезона тя ще бъде допълвана и разширявана.
Данните, които МЗ предоставя на гражданите, са събрани до 8 август, като на повечето места пробите са започнали на 1 юни. Единствено в Бургас те започват да се правят през май, тъй като потокът от туристи в града и съседните курорти идва доста по-рано.
На всяка от зоните за къпане се разполагат специални табели, предлагащи кратка информация, извадена от профилите. Те се поставят от самите концесионери, а в случаите, когато такива няма, с тази задача се заема областният управител или кметът.
Всеки от гражданите, който иска да разбере как изглеждат българските плажове, може да провери това и през Google Earth, където може да открие и информация за качеството на водите. По този начин те имат шанса да проверят в каква среда се намира предпочетеното от тях място и да направят своя информиран избор.
Тези, които са посетили някой от обектите, могат да дадат своята оценка за водата в района в специална система, създадена от Европейската комисия.