Военните няма да могат да купуват жилищата си

15.01.2010 | 11:15
по статията работи:
Парламентът прие на второ четене промени в Закона за отбраната и въоръжените сили. Според БСП президентът вероятно ще наложи вето на промените
Военните няма да могат да купуват жилищата си

Днес Народното събрание гласува на второ четене промени в Закона за отбраната и  въоръжените сили. Ето какво решиха депутатите:

Обезщетенията за военнослужещи ще бъдат изплащани разсрочено, решиха окончателно депутатите, предаде Агенция "Фокус".

Според министъра на отбраната Николай Младенов предложението се прави във връзка с възможността да се планират разходите на ведомството, а така също и военните да имат сигурност при получаването на полагащото им се обезщетение.

С предлагания механизъм за разсрочено изплащане на обезщетенията МО не отнема правото на обезщетение, коментира Младенов. По думите му в момента е създадена ситуация, в която е невъзможно изплащането на тези обезщетения, заради източването на Министерството на отбраната.

Контрааргументите на опозицията бяха, че ръководството на министерството изхожда от конкретната ситуация на финансови затруднения в държавата. По думите на Ангел Найденов от "Коалиция за България" се предполага, че този закон няма да действа само в 2010 година, когато ще продължат затрудненията във финансовото състояние на страната.

Депутатите отхвърлиха предложението военните да могат да закупят жилището, в което живеят след 15 години служба.

Министерството на отбраната не е толкова богато и в момента има недостиг на жилища. С това предложение МО се превръща в министерство със социални функции. Освен това в годината на криза, когато няма достатъчно средства, не би могло да се мисли за изграждането на нови жилища. Към този момент това предложение не е съобразно. Това каза от трибуната на парламента зам.-председателят на комисията по външна политика и отбрана Живко Тодоров.

Депутатите приеха също така предложение, според което военнослужещите са задължени да декларират конфликт на интереси. Също така военните не могат да приемат подаръци, дарения, пътувания, настаняване в хотел, оказване на гостоприемство, отстъпки от дължими плащания, преференциални заеми или други облаги и услуги, които водят до оказване на влияние върху изпълнението на служебните им задължения.

Началникът на Щаба на отбраната остава на пряко подчинение на военния министър. Това решение подкрепиха още депутатите.

По този начин беше отхвърлено предложение на депутатите от "Коалиция за България", според което началникът на Щаба на отбраната трябва да мине на подчинение на президента. Беше отхвърлено и предложението на депутати от ДПС началниците на висшите военни училища, както и зам.-началниците по учебно-научната и диагностично-лечебната дейност във ВМА да бъдат хабилитирани лица. Това означава, че за заемането на тази длъжност няма да е необходимо въпросните длъжностни лица да имат съответната научна степен.

Беше отхвърлено и предложението на депутати от "Коалиция за България", според което се дава възможност при обучението по военни специалности висшите военни училища провеждат обучение и по съответните акредитирана гражданска специалност и дават съответните образователно-квалификационни степени по акредитираните военни и граждански специалности.

 

С промените в Закона за отбраната и въоръжените сили съществено се орязват правомощията на президента като върховен главнокомандващ. Това е позицията на парламентарната група на "Коалиция за България", която беше изразена на пресконференция в Народното събрание. От левицата не отхвърлиха възможността президента да наложи вето върху гласуваните промени в закона.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...