Война между компаниите в ИТ индустрията

28.12.2012 | 09:08
по статията работи: Петя Бързилска
През 2013 най-трудно работа ще се намира в сферата на земеделието, хотелиерството и минното дело
Война между компаниите в ИТ индустрията

Конкуренцията за набиране на кадри в сферата на информационните технологии (ИТ) е наистина ожесточена. По думите на експерта по човешки ресурси в посредническа фирма за работа Пламен Робов ИТ фирмите у нас се "цакат" за компютърни специалисти, пише в "Монитор".

"Работодателите си крадат взаимно кадри, като им предлагат по-високи заплати”, обяснява специалистът. За да привлекат служители на конкуренцията, мениджърите дават с по 200 лв. над заплатата, която получават при тях.

Експерти коментират, че тази война между компаниите допълнително вдига цената на спецовете които от години са сред най-високоплатените служители.

Според прогнозите и през 2013 г. ще има сериозно търсене на специалисти от ИТ сферата. Причината за големия интерес към компютърни спецове, според експерти, е, че все повече чужди компании преместват дейността си у нас заради евтината работна ръка в България.

Същевременно обаче кадрите, които излизат от университетите, са недостатъчни. Този проблем заедно с липсата на добра квалификация често излиза на преден план, когато компаниите у нас търсят нови служители.

Освен че ще наемат нови работници, ИТ компаниите смятат да увеличат възнагражденията на подчинените си през следващата година. Според експертите в сферата на човешките ресурси ръстът на заплащането ще е до 9%.

Проучване на една от посредническите фирми за работа сред 750 работодатели показва, че един от десет мениджъри ще назначи нови служители през първото тримесечие на 2013 г. Едва  13% от шефовете ще наемат нови служители през периода януари – март, докато 17 на сто планират да съкратят персонал.

Нови кадри ще наемат в сферата на финансите, недвижимите имоти и търговията. "Само в браншовете, в които въпреки кризата има развитие, ще се наемат нови служители”, прогнозира Пламен Робов.

Според него най-трудно работа ще се намира в сферата на земеделието, хотелиерството и минното дело. Там обаче традиционно не се назначават нови служители през първите месеци на годината заради спецификата на работа. "Колкото и активен да е зимният сезон, заетите в сектора са сравнително по-малко в сравнение с лятото”, обясни Робов.

Раздвижване в публичния и социалния сектор също нямало да има. Там не са планирали нито назначения, нито съкращения. Традиционно началниците в София и Пловдив ще наемат най-много работници, докато в Русе и Бургас не смятат да увеличават щата си, твърди експертът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...